Comparing automated and teacher feedback: Effects on L2 writing anxiety, L2 writing motivation, and students' perceptions
Otomatik ve öğretmen geri bildirimlerinin karşılaştırılması: İkinci dil yazma kaygısı, ikinci dil yazma motivasyonu ve öğrencilerin algıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 886842
  2. Yazar: MEHMET AKİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAĞLAMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyan hazırlık sınıfı öğrencilerinin bakış açılarını ortaya koymakta ve otomatik ve öğretmen geribildiriminin yabancı dil öğrencilerinin yazma kaygısı ve motivasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu amaçla, İkinci Dil Yazma Kaygısı Envanteri ve İkinci Dil Yazma Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 73 öğrenciden bir grup öğretmen geribildirimi alırken, diğer grup ChatGPT ve Paperpal'dan altı hafta boyunca paragraf yazma ödevlerine ilişkin yapay zeka tarafından üretilen geribildirim almıştır. Paperpal biçimle ilgili geribildirim verirken, ChatGPT içerikle ilgili yorum ve önerilerde bulunmuştur. Araştırmanın sonunda iki grup arasında bir son test yapılmış ve her gruptan altı katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerde katılımcıların yazma geribildirimi yöntemiyle ilgili deneyimleri, kaygı ve motivasyon düzeyleri hakkında nitel bilgiler elde edilmiştir. Nicel bulgular, her iki geri bildirim yönteminin de öğrencilerin kaygı düzeylerini, özellikle de bilişsel kaygılarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Uygulama sonrasında, her iki grup da motivasyonda orta düzeyde bir düşüş yaşamış, içsel motivasyon önemli ölçüde azalırken dışsal motivasyon düşük ve sabit kalmıştır. Gruplar arasında içsel ve dışsal motivasyonda anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, deney grubu kontrol grubuna kıyasla motivasyonsuzlukta bir artış sergilemiştir. Nitel analiz, otomatik geribildirim grubunda, özellikle geribildirim detayı, çabukluk ve olumlu yorumlarla ilgili olarak, yazma isteğinin arttığını, kaçınmanın azaldığını ve yüksek memnuniyet olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık, öğretmen geribildirim grubu, özellikle geribildirim detayı ve hızı konusunda daha düşük memnuniyet sergilemiştir. Çalışma, motivasyon ve kaygıya ilişkin öngörülerin yanı sıra, öğrencilerin yapay zeka araçlarını kullanımını ve bunlara yönelik tutumlarını da araştırmakta ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of automated and teacher feedback on EFL students' writing anxiety and motivation, while capturing the perspectives of preparatory year students studying at the Department of English Language and Literature at Karadeniz Technical University. To this end, the Second Language Writing Anxiety Inventory and the Second Language Writing Motivation Scale were used. Of 73 learners, one group received teacher feedback, while the other received AI-generated feedback from ChatGPT and Paperpal on their paragraph writing assignments over six weeks, with Paperpal providing feedback on form and ChatGPT offering comments and suggestions on content. After the experiment, a post-test compared the two groups, and semi-structured interviews with six participants from each group offered qualitative insights into their experiences with the writing feedback method, anxiety, and motivation levels. The quantitative findings indicated that both feedback methods significantly reduced students' anxiety levels, particularly cognitive anxiety. Post-intervention, both groups experienced a moderate decrease in motivation, with intrinsic motivation significantly declining and extrinsic motivation remaining low and stable. Although no significant differences were found in intrinsic and extrinsic motivation between the groups, the experimental group exhibited an increase in amotivation compared to the control group. The qualitative analysis revealed increased willingness to write, reduced avoidance, and high satisfaction with the automated feedback group, particularly regarding feedback detail, promptness, and positive comments. In contrast, the teacher feedback group exhibited lower satisfaction, especially concerning feedback detail and speed. Besides insights into motivation and anxiety, the study also explores learners' use of AI tools and their attitudes towards them, offering suggestions for future research.