Örgütsel güven ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between organizational trust and turnover intention
  1. Tez No: 547136
  2. Yazar: ELİF HAMİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmadan elde edilen bulgulara göre örgütsel güven işten ayrılma niyetinin %18'ini açıklamaktadır. Erkeklerin yöneticiye ve örgüte güven düzeyleri kadınlardan daha yüksek, işten ayrılma niyetlerinin ise düşüktür. İşgörenlerin yaşının artmasına bağlı olarak işten ayrılma niyetleri azalmaktadır. Bununla birlikte bekar çalışanların çalışma arkadaşlarına güven düzeyleri evlilerden daha yüksektir. Eğitim durumu açısından bakıldığında lisansüstü mezunu katılımcıların yöneticiye ve örgütün kendisine güven düzeyleri diğer gruplardan düşük, işten ayrılma niyetleri ise yüksektir. İşletmedeki tecrübe açısından yapılan değerlendirmede ise 2-4 yıl arası deneyime sahip olanların çalışma arkadaşlarına güven düzeylerinin diğer gruplardan yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar örgütsel güvenin sağlanması ile işten ayrılma niyetinin azaltılabileceğini ya da ortadan kaldırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the findings of the study, organizational trust explains 18% of the turnover intention. Accordingly, the confidence in the manager and the organization itself decreases the turnover intention. In the evaluation made for the genders, it was seen that the trust levels of the men to the manager and the organization itself were higher than the women while the turnover intention was low. Employee turnover decreases while age increases. However, confidence levels of single participants to colleagues are higher than married participants. In terms of educational status, the level of confidence of the graduate students in the manager and the organization itself is lower than the other groups and their turnover intention higher. In the evaluation made in terms of experience in the enterprise, it was determined that the confidence levels to colleagues of those who have experience between 2-4 years were higher than the other groups. The results show that turnover intention can be reduced or abolished with organizational trust.