Örgütsel sessizlik, örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational silence, organizational cynicism and turnover intention
  1. Tez No: 815302
  2. Yazar: ÖMER ÖÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Örgütsel Sessizlik, Örgütsel Sinizm ve İşten Ayrılma Niyeti Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi: Görgül Bir Araştırma, Yüksek Lisans Tezi, 2023. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe örgütsel sessizlik, örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli ve araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırmamızın örneklemi, rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, Ankara şehrinde yaşayan 177 banka çalışanıdır. Bankacılık sektörü üzerinden yapılan bu araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, Örgütsel Sinizm Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27 aracılığı ile yapılmıştır. Ölçekler hesaplandıktan sonra, analize başlamadan önce tüm ölçüm araçlarının normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Parametrik testlerden olan Pearson Korelasyon analizi; ölçüm araçlarına ait puanların birbiri arasındaki ilişkiyi test etmek için, Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA testi; ölçüm araçlarına ait puanları üç ve daha fazla gruba göre karşılaştırmak için yapılmıştır. Yapılan tüm testler %95 güven aralığında ve p değeri .05 referans alınarak uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, örgütsel sessizlik Araştırmanın sonuçlarına göre, örgütsel sessizlik, örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship between Organizational Silence, Organizational Cynicism and Turnover Intention: An Empirical Research, Master Thesis, 2023. The aim of this study is to examine the relationship between organizational silence, organizational cynicism and turnover intention in the banking sector. In line with this purpose, the research model and research hypotheses were created. The sample of our research is 177 bank employees living in Ankara, selected by random sampling method. In this research conducted on the banking sector, the survey method was used to collect data. Organizational Cynicism Scale, Organizational Silence Scale and Turnover Intention Scale were used to collect data. The data were analyzed using SPSS 27. After the scales were calculated, it was checked whether all measurement tools met the assumption of normal distribution before starting the analysis. Pearson Correlation analysis, which is one of the parametric tests, was used to test the relationship between the scores of the measurement tools, Independent Samples t-test and ANOVA test were used to compare the scores of the measurement tools according to three or more groups. All tests were applied with a 95% confidence interval and p-value of .05. According to the results of the study, there is a positive correlation between organizational silence, organizational cynicism and turnover intention.