Millileşen siyasal söylemin kırılma noktaları üzerine Macaristan Başbakanı ile Türkiye Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarının karşılaştırmalı incelemesi
A comparative study of the breaking points in national political discourse through political speeches of The Prime Minister of Hungary and president of Turkey
- Tez No: 547161
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında tarihsel süreçte değişen iktidar ilişkileri bağlamında toplumsal yapıyı belirleyen milliyetçi unsurlar, siyasal söylem çerçevesinde incelenmektedir. Milliyetçilik üzerine farklı yaklaşımlara yer verilen bu çalışmada, modern dünyanın iktidar yapısını belirleyen söylemsel pratikler içerisinde millet ve milliyetçi unsurlar tartışılmaktadır. Bu unsurlar, farklı ülkelerden iki siyasetçinin yaptığı konuşmalar üzerinden analiz edilmektedir. Tezin araştırma evreni Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, her iki ülkede de en son yapılan Genel Seçimlere doğru gerçekleştirdikleri son iki konuşma ile seçim sonrası yaptıkları zafer konuşmalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda değerlendirilen siyasal söylem içerisindeki milliyetçi unsurlar, kategoriksel içerik analizi yöntemi ile saptanmış; biz/onlar ayrıştırıcı ifadelerinin, tehdit içeren ve milli üstünlüğe dayalı ifadelerin yer aldığı cümle birimleri tek tek sayılmıştır. İçerik analizi ile saptanan cümle birimlerinin, söylem analizi yöntemi ile anlamsal bağlamlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Roland Barthes'ın mit çözümleme modeline uygun olarak anlamların gönderme yaptığı çağrışımlar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Verilerin analiz yöntemleri ile değerlendirilmesi sonucunda, iki siyasi aktörün konuşmaları milliyetçi siyasal söylem bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the phenomena of nation and nationalism in the context of political discourse. This study also aims to evaluate the elements of nationalism that determining social structure within the scope of changing power relations in historical development. In the study, including different approaches about nationalism, nation and its elements in discursive practices that helps to detect the power structure of the modern world are discussed. These elements are analyzed in speeches of two right-wing politicians from different countries. The sample of research comprises of the last two speeches towards the latest general elections and victory speeches after elections of Hungarian Prime Minister Viktor Orban and the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan. Nationalist elements are determined through categorical content analysis and sentence units are counted according to phrases that polarize, that define“us/them”, that threaten and communicate national supremacy. Additionally, semantic contexts of sentence units are found through semiological discourse analysis. Connotations of meanings are evaluated in accordance with Roland Barthes' definition of myth. The speeches of two political actors are reviewed as a result of the evaluation of the data with analysis methods in the context of nationalist political discourse.