Drosophila melanogaster'de lim homeobox 1 geninin fenotipik ifadesini etkileyen genomik varyantların saptanması
Determination of genomic variants affecting the phenotypic expression of the gene lim homeobox 1 in Drosophila melanogaster
- Tez No: 547219
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında bacak gelişiminde önemli rolü olduğu bilinen lim1 homeobox geninin ifadesini etkileyen genlerin saptanması hedeflenmektedir. Bacak gelişiminde etkisi olduğu bilinen homeobox genlerinden lim1 geni, yalnızca tarsal segment oluşumu açısından ele alınmıştır. Bu tez kapsamında lim1 geni bacak gelişimi sürecinde femur uzunluğuna olan etkisi açısından ilk defa çalışılmıştır. 122 DGRP soyu, lim1 genine ait homozigot mutant alele sahip mutant soy ve bu soyun yaratıldığı kontrol soyu deneyler süresince kullanılmıştır. Kontrol soyuna ve mutant soyuna ait femur uzunlukları, incelendiğinde femur uzunlukları arasındaki farkın hem genotipe hem de eşeye bağlı olduğu görülmüştür. Gerçekleştirilen çaprazlar sonucunda elde edilen F1 dölüne ait bireylerden yalnızca dişi bireyler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the genes that affect the expression of lim1 homeobox gene which is known to have an important role in leg development. The lim1 gene from homeobox genes, which is known to have an effect on the leg development, has been studied only in terms of the formation of tarsal segments. lim1 gene was studied for the first time in terms of the effect on femur length during the leg development process. One hundred and twenty two DGRP strains, the mutant strain having the homozygous mutant allele of the lim1 gene and the control strain from which this strain was created were used during the experiments. The femoral lengths of the control strain and the mutant strain were examined, and the difference between the femur lengths was found to be dependent on both genotype and sex. Only female individuals from the F1 progeny obtained as a result of the crosses were analyzed.