Sistemik lupus eritematozus'lu hastalarda subklinik ateroskleroz ve sindekan-4 düzeyinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between subclinical atherosclerosis and syndecan-4 levels in patients with systemic lupus erythematosus
- Tez No: 827090
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), kronik inflamatuvar otoimmun bir hastalıktır. SLE hastalarında oluştuğu bilinen subklinik ateroskleroz süreci ile hastalık aktivitesini karşılaştırmak için karotis intima media kalınlığı (CIMT), hastalık aktivite indeksi (SLEDAI) ve sindekan 4 düzeyleri ile ilişkisini sağlıklı gönüllüler ile kıyaslayarak incelemeye çalıştık. Materyal ve Metod: Romatoloji polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, bilinen başka sistemik hastalığı olmayan 65 SLE hastası ve sağlıklı 65 gönüllü çalışmaya dahil edildi. ELISA yöntemiyle sindekan-4 düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunun karotis intima media kalınlıkları ölçüldü. Hastaların SLE hastalık aktivite indeksi (SLEDAI), hasta ve kontrol grubunun sosyodemografik ve laboratuvar verileri istastistik programına (SPSS) kaydedilerek veriler analiz edildi. Bulgular: Hasta grubunun sindekan-4 değeri (8.211±9.069) ile kontrol gurubunun sindekan-4 değeri (26.221±24.653) (p=0.000)'ne kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu.. Hasta grubunun CIMT değeri (0.558±0.116) ile kontrol gurubunun CIMT değeri (0.49±0.117) (p=0.001), arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: Systemic Lupus Erythematosus (SLE) is a chronic inflammatory autoimmune disease. In order to compare the subclinical atherosclerosis process known to occur in SLE patients with disease activity, we tried to examine the relationship between carotid intima media thickness (CIMT), disease activity index (SLEDAI) and syndecan 4 levels by comparing them with healthy volunteers. Materials and Methods: 65 SLE patients over 18 years of age, without any other known systemic health system, and 65 healthy volunteers were included in the rheumatology outpatient clinic. Syndecan-4 aspect was studied by ELISA method. Carotid intima media thicknesses of the patient and control groups were measured. The patients' SLE disease activity index (SLEDAI), sociodemographic and laboratory data of the patient and control groups were analyzed by recording statistical data (SPSS). Results: The syndecan-4 value of the patient group (8.211±9.069) and the syndecan-4 value of the control group (26.221±24.653) (p=0.000) were found to be statistically significantly lower. The CIMT value of the patient group (0.558±0.116) and the control group were found to be significantly lower. There was a statistically significant difference between the CIMT value (0.49±0.117) (p=0.001) of the group.