Konut iç mekan tasarımında çağdaş ve teknolojik çözümler
Modern and technologic solutions for interior design of houses
- Tez No: 547302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENGİN EGE ÇORAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, insanların kişisel barınma eylemini gerçekleştirdiği konutun tarih boyunca teknolojik gelişmelerle biçimlenişi ve bu biçimlenişine etki eden faktörlerin tasarıma nasıl yansıdığı incelenmiştir. Konutun tarihsel açıdan gelişim süreci, konut iç mekân tasarımında çözüm süreçleri ve teknolojik gelişmelerin iç mekân ile etkileşimi başlıkları altında, günümüz teknolojisinde bir konut iç mekânı incelenmiştir. Yeni üretim teknolojilerinin iç mekân tasarımı ile etkileşimi, mekân çözümlerinin günümüze kadar gelen sürede değişimi, tasarımcı gereklilikleri ve müşteri ihtiyaçları konuları ele alınmıştır. Teknolojik gelişmelerin takibinin güçleştiği bir dönemi yaşadığımız göz önünde alınarak, teknolojinin günümüz konut iç mekânına yansıması ve bu yansımanın tasarım odaklı düşünmeye etkisi, gelişimi ve çağdaşlaşma incelenecektir. Tüm başlıklarda yapılan çalışmalar ışığında Trump Tower projesi ergonomik, psikolojik, estetik ve teknolojik açılardan ele alınarak incelenmiştir. Teknolojinin gelişimi ile iç mekân tasarımları ele alınarak teknolojinin sağladığı imkânlar eşliğinde günümüze kadar ki değişimi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyse how house, which people use for sheltering, is formed by technological changes throughout history and factors which effect these changes reflect on design. To demonstrate development process of house in terms of time, under the headline of solution process of interior design and interaction between technological development and interior design, interior design of a house is studied. The following topics have been handled in this study. Interaction between new manufacturing technologies and interior design, alterations of place solutions came untill today, necessities of a designer and requirements of customers. Considering we are living an era which is hard to follow technological developments, reflection of technology on today's interior design and its influence on thinking design-oriented, its development and modernization will be studied. In consideration of studies which are done in all headlines, the project of Trump Tower is analyzed by approaching ergonomic, pshychologic, esthetic and technologic aspects. By handling technological development, with opportunuties which technology offers to us, changes in interior design will be presented.