Plasenta acreata spektrumu olan ve olmayan plasenta previa vakalarının maternal ve perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and perinatal outcomes of placenta previa cases with and without placenta acreata spectrum
  1. Tez No: 909895
  2. Yazar: MÜZEYYEN KOLLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, plasenta previa ve plasenta akreata spektrumu (PAS) tanısı alan gebelerin maternal ve perinatal sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. PAS ve plasenta previa vakaları arasındaki farklılıkların ortaya konması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01.01.2020 - 01.01.2024 tarihleri arasında retrospektif olarak yapılmış, toplamda 213 hasta incelenmiştir. Bu hastaların 150'si PAS tanısı alırken, 63'ü PAS olmayan plasenta previa vakalarından oluşmaktadır. Gebelerin klinik verileri hasta dosyaları ve hastane bilgi sistemleri kullanılarak elde edilmiş, demografik, obstetrik ve operasyonel parametreler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Preoperatif ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans (MR) bulguları, intraoperatif komplikasyonlar, plasenta patolojisi ve perioperatif hematolojik değerlendirmeler kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27.0 yazılımı kullanılmış, p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the maternal and perinatal outcomes of pregnancies diagnosed with placenta previa and placenta accreta spectrum (PAS). The primary objective was to highlight the differences between PAS and non-PAS placenta previa cases. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between January 1, 2020, and January 1, 2024, involving a total of 213 patients. Among them, 150 patients were diagnosed with PAS, while 63 patients served as a control group with placenta previa but no PAS. Clinical data were collected from patient files and hospital information systems. Detailed analysis included demographic, obstetric, and surgical parameters. Preoperative ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging (MRI) findings, intraoperative complications, placental pathology, and perioperative hematological assessments were recorded. Data analysis was performed using SPSS 27.0, with p-values 0.05).