Hipotiroidinin diürnal kan basıncı varyasyonu üzerine etkisinin araştırılması
Study the effect of hypothyroidism on the diurnal variation of blood pressure
  1. Tez No: 310161
  2. Yazar: YETER MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAFTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serum tiroid uyarıcı hormonun (TSH), serbest T3 (sT3) ve serbest T4 (sT4) hormonunun normal sınırlarda bile diürnal kan basıncı ritmi üzerine etkisinin olduğu düşünülmektedir. Gece beklenen kan basıncı düşüşünün olmadığı hasta grubu olan nondipper bireylerde hedef organ hasarı, yeni kardiyovasküler olay gelişmesi, böbrek yetmezliği dipper bireylerden daha fazla olduğu bulunmuştur.Çalışmamızda; hipotiroidili hastalarda TSH ile AKBM parametrelerinden SKB, DKB, OKB arasındaki muhtemel ilişkiyi ve TSH'nın diürnal kan basıncı ritmi üzerine olan etkisini araştırdık. Çalışmaya Haziran 2010 ve Nisan 2011 tarihleri arasında, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi genel dahiliye ve endokrinoloji polikliniklerinde tanı almış normotansif ve hipertansif hipotiroidi hastalarından çalışma kriterlerine uyan toplam 120 hasta(100 kadın-20 erkek) dahil edildi. Kontrol grubu olarak genel dahiliye poliklinigine basvuran 120 sağlıklı ve ötiroid birey (101 kadın-19 erkek) alındı. Ancak kontrol grubundan 11, hipotiroidi grubundan ise 3 denek ölçümleri aksatmaları, beklenmeyen çalışma dışında kalma istekleri vb nedenlerle çalışmadan çıkarıldıklarından kontrol grubunda 109(90 kadın- 19 erkek) ve hipotiroidi grubunda 117 (100 kadın- 17 erkek) hasta ile çalışma tamamlandı.Hipotiroidi grubunda kontrol grubuna göre diyastolik ve ortalama kan basıncı değerlerinin daha yüksek olduğunu gözlemledik (sırasıyla p=0.001, p=0.018). Ancak hipotiroidi ve kontrol gruplarını SKB, DKB ve OAB `daki dipping ve nondipping parametreleri açısından karşılaştırdığımızda hipotiroidi grubunda nondipper birey yüzdesi fazla olmakla birlikte kontrol grubuyla arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptamadık (p>0.05). Hipotiroidi grubunda hipertansiyon görülme sıklığının daha fazla olduğunu gözlemledik (p=0.003). Gündüz DKB ortancası TSH düzeyi yüksek olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı miktarda yüksek saptadık (p=0.008). Ancak, hipotiroidi hastalarında TSH düzeyi ile Total SKB ve DKB arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığını gözlemledik (p>0.05).
Özet (Çeviri)
It is considered that serum thyroid stimulating hormone (tsh), free T3 (fT3) and free T4 (fT4) hormone effect the diurnal pattern of blood pressure even these hormones within normal levels. Non-dipper subjects, who have not physiologic decrease of blood pressure in night, have more tendency to end organ damage, new cardiovascular problems and renal insufficiency than dipper ones.In our study, we investigated the relationship between TSH and ambulatory blood pressure monitoring parameters which are systolic/ diastolic/ mean blood pressures and the effect of TSH on diurnal ryhtym.One hundred and twenty normo or hypertansive patients(m/f: 20/100) in whom hypothyroidism was diagnosed at the Internal Medicine and Endocrinology Department of the Medical Faculty of Fatih University between June 2010 and April 2011 were included in the present study. The control group comprised 120 subjects (m/f: 19/ 101) who are euthyroid and have no any disease. But, eleven of controls and three of patients were unwilling on the study process; so study was completed with 109 controls (m/f: 19/90) and 117(m/f: 17/100) patients.We determined that mean and diastolic blood pressure measurements were higher in hypothyroidic group when compared to healthy ones(p=0.001, p=0.018). But, when we compared dipping and non-dipping parameters of systolic, diastolic ad mean blood pressures in patient and control groups; although nondipper subjects were much more in patients; there was no statistical significance (p>0.05). We observed that, incidence of hypertension is higher in patinets with hypothyroidism (p=0.003). Daytime median diastolic blood pressure was higher in patients with higher TSH levels (p=0.008).