Sıçan böbrek iskemi reperfüzyon modelinde tarantula cubensis ekstraktının etkileri
The effects of tarantula cubensis extract on renal ischemia reperfusion injury on rats
- Tez No: 547419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER NACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Böbrek IR'ye bağlı ABH toplumda görülen ve henüz tam tedavisi bulunamamış önemli bir sağlık sorunudur. TCE ise antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri olduğu saptanan homeopatik bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda oluşturulan böbrek IR hasarına TCE'nin etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, 48 adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan üzerinde yürütüldü. Renal dokuda TNF-α, IL-1β, TAS, TOS düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. OSİ ise TAS ve TOS'un oranlanmasıyla elde edildi. SOD, MPO aktiviteleri ile MDA değerleri ise spektrofotometrik yöntem ile saptandı. IR ile artan renal doku TNF-α ve IL-1β'nın düşük ve yüksek doz TCE ile belirgin oranda azaldığı belirlendi. TAS ve TOS düzeylerinde değişikliğe neden olmazken OSİ değerlerini düşürdüğü saptandı. MDA değerlerini düşürse de istatistiksel açıdan anlamlı değildi. SOD aktivitesinde değişikliğe neden olmazken, MPO düzeylerini ise istatistiksel açıdan anlamlı oranda azalttığı belirlendi. Ayrıca hematoksilen eozin ile boyanan böbrek dokularında TCE'nin IR'nin neden olduğu hemoraji, birikim ve dilatasyonları engellediği saptandı. İHK değerlendirmede ise IR ile artan NF-κB ve kaspaz 3'ü azalttığı gösterildi. TCE'nin böbrek dokularında IR hasarına karşı inflamasyonu inhibe ederek protektif etki göstermesine rağmen, oksidatif stres üzerine net bir etki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Renal IR related AKI is an important health problem in the community and has not yet been fully treated. TCE is a homeopathic drug that has antiinflammatory and antioxidant effects. The aim of this study was to investigate the effects of TCE on renal IR injury in rats. This study was carried out on 48 Spraque-Dawley male rats. TNF-α, IL-1β, TAS, TOS levels in renal tissue were measured by ELISA. OSI was obtained by proportioning TAS and TOS. SOD, MPO activities and MDA values were determined by spectrophotometric method. It was determined that increased renal tissue TNF-α and IL-1β with IR decreased significantly with low-dose and high-dose TCE. It did not cause change in TAS and TOS levels but decreased OSI values. Although it decreased MDA values, it was not statistically significant. While it did not cause any change in SOD activity, it was determined that MPO levels decreased statistically significantly. In addition, TCE has been found to prevent hemorrhage, accumulation and dilatation caused by IR in renal tissues stained with hematoxylin eosin. In the IHC evaluation, it was shown that NF-κB and caspase 3 increased with IR. Although TCE showed a protective effect by inhibiting inflammation against IR damage in renal tissues, there was no clear effect on oxidative stress.