Uluslararası sözleşme yönetimi
International contract management
  1. Tez No: 547425
  2. Yazar: MUHAMMET GÖKBÖRÜ KÖMÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN KUBİLAY KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sunulan çalışmada sözleşme yönetim sürecinin uluslararası işleyişinden söz edilerek sözleşme içeriklerinin önemli maddeleri ve sözleşme çeşitlerinden söz edilmiştir. Uluslararası kapsamda sözleşme yönetiminde taraflar arasında oluşabilecek uyuşmazlıkların en aza indirgenebilmesi için sözleşme hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konmuştur. Her ne kadar sözleşme uygun biçimde hazırlanmış olsa da taraflar arasında uyuşmazlıkların oluşabileceği düşünülerek, uluslararası kapsamda sözleşme yönetiminde taraflar arasında bir nevi hakem görevi gören müşavire ve önemine değinilmiştir. Yüklenicinin sorumluluklarından söz edilmiştir. Sözleşme yönetimi için FIDIC sözleşmesi örneği üzerinden sık rastlanan sorunlar ve uyuşmazlıkların oluşması sonucunda hangi yolların izleneceği FIDIC sözleşmesinin hükümleri dâhilinde ele alınmıştır. Uluslararası sözleşme modeli olarak ele alınan FIDIC sözleşmelerinin sık başvurulan maddeleri hakkında açıklamalar yapılarak Türkiye deki FIDIC sözleşmeli işlere değinilmiştir. Yüklenicinin uluslararası sözleşmelerdeki işin teslimine kadar olan sorumluluklarına değinilerek sorumlulukların ve risk dağılımlarının proje maliyetine etkisine değinilmiştir. İş gecikmeleri ve süre uzatımları irdelenmiş olup yöntem olarak sözleşme taraflarının örnek temsilcileri ile mülakatlar yapılmış ve yapılan mülakatlarda ağırlıklı olarak bu konular işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we reveal the international operation of the contract management process and clarify the important items of the contract contents and the contract types. The issues that need to be taken into consideration while preparing the contract are put forward in order to settle the disagreements that may arise between the parties in international contract management. Although the contract is prepared in an appropriate manner we consider that these disagreements may arise. Therefore, we mention about the consultant who acts as a kind of referee between the parties in international contract management and his importance. The contractor's responsibilities are discussed. For the contract management, we investigate the problems encountered frequently through the FIDIC contract example and the ways to be tracked in case of disagreement within the FIDIC contract terms. We explain the most frequently used articles of the FIDIC contract which is taken as an international contract model and refer to the FIDIC contract based works in Turkey. The responsibilities of the contractor until the delivery of the job in international contracts are emphasized, and the impact of the responsibilities and risk distributions on the project cost is remarked. Business delays and extensions are examined and interviews are conducted with sample representatives of contract parties and these subjects are mainly processed during interviews