Nano toz takviyeli yapıştırıcı ile birleştirilmiş tek bindirme bağlantılarının mekanik davranışı
Mechanical behavior of nano-particle reinforced adhesively bonded single lap joints
  1. Tez No: 945300
  2. Yazar: YUSUF ERHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Nano tozun yapıştırıcıya takviyesiyle elde edilen kompozit yapıştırıcılar, iyileştirilmiş mekanik özellikleri araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada, nano ölçekte alüminyum oksit toz takviyeli yapıştırıcı numunelerin ve yapıştırıcı bağlantılarının mekanik özelliklerinde yükleme hızının 1.2-30 mm/dk aralığındaki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, yapıştırıcı içerisine ağırlıkça farklı oranlarda (%0.5, %1 ve %2) ve farklı toz boyutlarında (18, 48 ve 78 nm) alüminyum oksit katılmıştır. Farklı yükleme hızlarındaki mekanik davranışları nano toz takviyeli yapıştırıcı standart test numunelerinin çekme ve nano toz takviyeli yapıştırıcı ile birleştirilmiş TAST (Kalın yapışan kayma testi), tek bindirme alüminyum bağlantılarının çekme, üç nokta eğme ve dört nokta eğme testleri deneysel olarak gerçekleştirilmiş ve ayrıntılı irdelenmiştir. Çekme testleri gerçekleştirilirken iki boyutlu dijital görüntü korelasyonu (DIC) yöntemiyle enine, boyuna ve kayma şekil değiştirme dağılımları izlenmiştir ve şekil değiştirmelerin yoğunlaştığı kritik bölgeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reinforcement of adhesives with nanoparticles, resulting in composite structures with enhanced mechanical properties, has attracted interest from researchers. In this study, the effect of loading rate within the range of 1.2 to 30 mm/min on the mechanical properties of adhesive specimens and adhesive joints reinforced with nanoscale aluminum oxide particles was investigated. For this purpose, the aluminum oxide particles were incorporated into the adhesive at varying weight fractions (0.5, 1, and 2 wt%) and particle sizes (18, 48, and 78 nm). The mechanical behavior under different loading rates was experimentally investigated and thoroughly analyzed through tensile tests on nanoparticle-reinforced adhesive standard test specimens, tensile tests on TAST (Thick Adherend Shear Test) specimens, tensile tests on single-lap aluminum joints, and three-point and four-point-bending tests. During the tensile tests, the strain distributions in the transverse, longitudinal, and shear were monitored using the in-plane two-dimensional digital image correlation (DIC) method, and the critical regions where the strain was localized were determined.