Tarihi kerkük kapalıçarşıları
Kirkuk historical grand bazaars
  1. Tez No: 547457
  2. Yazar: ADIL IBRAHIM AZIZ AZIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kerkük Kapalıçarşıları başlığı altında hazırlanmış olan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teze giriş, çalışmanın amacı, kapsamı, materyal ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde genel olarak çarşı kavramı, tarihi gelişimi, genel özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kerkük şehrin genel ve mimari özelliklerine kısaca değinilmiştir. Dördüncü bölümde Kerkük Kapalıçarşıları detaylı olarak çarşıların genel, mimari özellikleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise yapmış olduğu incelemeler ve çalışmalardan edinilen bulgurlar ile sonuca ulaşmıştır. Kerkük Kapalıçarşılarının anlatıldığı bu tezde elde edilen veriler, tarafımdan yapılan rölöve çalışmaları ile tespit edilmiştir. Bir yapının en iyi koruma yöntemi yapının aktif kullanımıdır. Fakat incelenen yapılar her ne kadar değerli yapılar olsa da kullanılmadığı için yok olmaya yüz tutmuştur. İncelenen yapılar resmi herhangi bir kaynakta ve yayında yer almayıp, hakkında herhangi bir koruma kararı da bulunmamaktadır. Kerkük Kapalıçarşıları değişen yaşam ve kültür değerleri sebebi ile kaderine terk edilmiştir. Yapıların inşa tarihleri ve yapım malzemeleri de göz önünde bulundurulduğunda tarihi değerlerimiz için ne kadar önem arz ettikleri aşikardır. Bu çalışmada kültürümüzün bir parçası olan bu tarihi yapıların önemli olduğu vurgunlamış ve yapıların mevcut hali tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is prepared under the title of grand bazaars of Kirkuk, consists of five chapters. In the first part, the introduction of the thesis, the purpose of the study, its importance, the method covers. In the second chapter, the general concept of the bazaar, its historical development and its general features are examined. In the third part, the general and architectural features of Kirkuk city are briefly mentioned . In the fourth section, the general and architectural features of the bazaars in Kirkuk grand Bazaars are discussed. In the fifth chapter, we have determined that we have reached the results of the studies. Basically, the city architecture of the Kirkuk grand bazaars is described. I visited the building in the thesis and added the data to the thesis. The best method of protection of a building is the active use of the structure, but the structures I have examined have been destroyed due to the lack of valuable structures. There is no protection decision as the official does not appear in any source or publication. The grand bazaars of Kirkuk were abandoned due to changing life and cultural values. When the construction dates and construction materials are taken into consideration, it is obvious how important they are for our historical values. In this study, I tried to emphasize the importance of these valuable structures from the past to the present and to be a part of our culture.