İnşaat projelerinde kritik başarı faktörleri
Critical success factors for building construction projects
  1. Tez No: 547456
  2. Yazar: MUSTAFA YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapı sektöründe başarıyı en temelde nelerin etkilediği nasıl etkilediği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği soruları çalışmamın anahtar soruları olmuştur. Bu çerçevede ilerleyerek sorulara cevap arandığı zaman en kritik hususların proje, projenin yönetimi, projenin planlanması, inşaatın tüm evrelerini iyi bilmek ve iyi bir proje yöneticisi olduğuna rastlanmaktadır. İyi bir proje yöneticisi kontrolünde geniş kapsamlı bir proje planlaması, maliyet planlaması, süre planlaması, kalite planlaması, satın alma ve insan kaynakları planlaması ile hedeflenen inşaat kalitesi ve kapsamına ulaşılabilmesi mümkündür. İnşaat projelerinin disiplinler arası bir çalışma olduğunu dikkate alarak projede yer alacak tüm mimar, mühendis, işveren ve son kullanıcı öneri, fikir ve talepleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Success in the construction sector and how they affect what influences my work in the most basic questions that should be paid attention to what has been the key questions. He sought to answer the question when the most critical issues in this proceeding framework of the project, project management, project planning, and are observed during all phases of construction that would be a good project manager. Under the supervision of a good project manager, a comprehensive project planning, cost planning, time planning, quality planning, procurement and human resources planning can help to achieve the targeted construction quality and scope. The construction projects are interdisciplinary, all the architects, engineers, employers and end-user suggestions, ideas and demands of the project should be taken into consideration.