I.Dünya Savaşı'nda menzil hizmetleri:IV.Ordu örneği
Logistics inspectorate system in IV.Ottoman Army at World War I
- Tez No: 547476
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
I.Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı Devleti için bekasına yönelik tehdit algısının bertaraf edilmesi, Almanya için ise dünya politikasını gerçekleştirilmesi maksadıyla, iki ülke arasında ittifak anlaşması imzalanmış; adeta kader ortaklığı yapılmıştır. Almanya'nın hedefine ulaşmada Süveyş Kanalı'nın kapatılarak İngiltere'nin Avrupa Cephesine asker sevkiyatının önlenmesi gerekmektedir. Oysa, 1914 yılında Erkan-ı Harp Riyaseti'nce yapılan harekat planlarında Osmanlı Ordusunun bu bölgeye yönelik bir faaliyeti bulunmamaktadır. Seferberliğin ilanını müteakip, taktik, operatif ve stratejik etmenler dikkate alınmadan sadece politik kararlar sonucu, Suriye ve Filistin-Sina bölgesinde konuşlu Bahriye Nazırı ve IV. Ordu Komutanı Cemal Paşa emir ve komutasında Süveyş Kanalına bir harekat planlanmıştır. IV.Ordu Komutanlığı Şubat 1915 ve Ağustos 1916 tarihlerinde birer kez Kanal'a taarruz harekatı icra etmiş, ancak Kanalı kontrol altına alamamıştır. 1917 yılından itibaren ise İngiliz Orduları karşısında bölgeden kademeli olarak geri çekilmeler başlamış; Ekim 1918'de güney cephesinde Misak-ı Milli sınırlarına kadar geri çekinilmiştir. I.Dünya Savaşı boyunca güney cephesinde konuşlanan IV.Ordu birliklerinin lojistik faaliyetlerini sorunsuz olarak yürütebilmesi maksadıyla Menzil Umum Müfettişliğine bağlı IV.Ordu Menzil Müfettişliği ihdas edilmiştir. Bu teşkilat, ordunun ihtiyaç duyduğu insan kaynakları ile muharebe gücünü artıran her sınıf ikmal maddesini yurtiçinden siperlere kadar istenilen miktar, zaman ve kalitede ulaştırmaya çalışmış; harekatın temposunu yavaşlatacak hasta/yaralı personel ve hayvan ile arızalı ve boş kovan gibi geri dönüşümde kullanılacak harp malzemesini de yurtiçine tahliye etmiştir. Bu çalışmada Menzil Umum Müfettişliği ile IV.Ordu Menzil Müfettişliğinin teşkilat, kadro ve görevleri ile lojistik faaliyetleri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, I.Dünya Savaşı'ndaki menzil müfettişliklerinin lojistik anlamda icra ettiği faaliyetler ile günümüzde KKK.lığı lojistik faaliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before World War I, an alliance agreement—a partnership in destiny so to say—was signed between Ottoman Empire and Germany respectively to eliminate the threats to her existence and to realize her world politics. For Germany to reach her objectives, England's deployment of troops to European Front had to be prevented by closing the Suez Canal; however there was no action of the Ottoman Army planned for the area in the operation plans made in 1914 by the Ottoman General Staff. Following the declaration of mobilisation, an operation was planned for the Suez Canal under the command of Cemal Pasha, Minister of Navy and Commander of 4th Army located in Syria and Palestine-Sinai area, just with political reasons without taking tactical, operative and strategic factors into account. In February 1915 and August 1916, 4th Army assulted the Canal area but failed to take the control of the Canal. Starting from 1917, gradual retreats began against the British troops, and reached the borders of National Pact (Oath) in the southhern front by October 1918. A 4th Army Logistics Inspectorate was established under Logistics General Inspectorate to ensure proper execution of the logistical operations of 4th Army located in the southern front during World War I. This establishment tried to deliver the human resources needed and all kinds of supplies that increase the combat power to the trenches in the desired time, quantity and quality; likewise it also delivered back home the sick/ wounded personnel or animal that could slown down the tempo of the operation, and broken or recyclable munitions such as empty cartridges. Organisation, cadre, duties and logistical operations of 4th Army Logistics Inspectorate and Logistics General Inspectorate were studied in detail in this thesis. Furthermore, a comparison of logistical operations of Logistics Inspectorates during World War I and of Army today was made.