Identifying jumps and co-jumps in foreign exchange markets: A comparative analysis of non-parametric jump tests
Döviz piyasalarında sıçrama ve eş sıçrama süreçlerinin tanımlanması: Parametrik olmayan sıçrama modellerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 547475
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez finans literatüründeki önemli ve güncel konulardan makroekonomik haberlerin sıçrama ve eş sıçramalar üzerine etkisini incelemektedir. Geleneksel finans teorileri varlık fiyatlarının kesintisiz bir süreç izlediklerini kabul etmektedir. Yüksek frekanslı verilerle yapılan çalışmalar varlık fiyatlarının literatürde“sıçrama”olarak bilinen ani ama seyrek kesintili bir süreç izlediklerini göstermektedir. Bu çalışmada makroekonomik haberlerin gelişmiş ülkeler ve Türkiye döviz piyasalarındaki kurlar üzerinde nasıl sıçrama ve eş-sıçrama etkileri yarattıklarını ortaya çıkarmaktır. Ait-Sahalia ve Jacod (2009) ve Bardorff-Nielsen and Shephard (2009)'ın parametrik olmayan modelleri ve ayrıca makroekonomik haberlerin çapraz kurlar üzerindeki etkileri haber etkisi analizi yaklaşımı ile ortaya konmuştur. Çalışmada bir, beş, onbeş, otuz ve altmış dakikalık frekanslarda USDCHF, USDJPY, USDTRY, EURUSD, EURCHF, EURGBP, EURTRY, EURJPY, GBPCHF, GBPJPY ve CHFJPY kur verileri 1 Ocak 2010'dan 31 Aralık 2016 tarihine kadar incelenmiştir. Açıklama zamanı önceden bilinen istihdam, güncel ekonomik aktiviteler, dış ticaret dengesi, GDP ve FOMC kararları ile ilgili haberlerin sıçrama ve eşsıçramalar üzerine anlamlı etkiler yarattıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation covers the effect of macroeconomic news announcements on jumps and co-jumps in foreign exchange markets. According to traditional financial theory, asset prices follow a continuous process. However, recent research shows that the high-frequency trading data is characterized by sudden but infrequent changes in asset prices, which are known as“jumps”. We focus on the effect of macroeconomic news announcements especially on developed markets' cross currency pairs, including also one emerging market's currency pair. Barndorff-Nielsen and Shephard (2009), and Ait-Sahalia and Jacod (2009) nonparametric jump detection tests and event study methods are used to explore this effect. We use one, five, fifteen, thirty and sixty minutes intervals extracted from high frequency data as it is recommended on USD/CHF, USD/JPY, USD/TRY, EUR/USD, EUR/CHF, EUR/GBP, EUR/TRY, EUR/JPY, GBP/CHF, GBP/JPY and CHF/JPY cross pairs from January 1, 2010 to December 31, 2016. This study shows that scheduled news related to the employment, real economic activities, trade balance, GDP and FOMC rate decisions have a significant effect on jumps and co-jumps.