Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi: Karabük Üniversitesi çalışanlarına yönelik bir araştırma
Evaluation of factors affecting organizational commitment: A study on Karabuk University employees
  1. Tez No: 547508
  2. Yazar: SEVGİ ÇAVUŞ DALAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Örgütlerin faaliyetlerini etkili bir şekilde gerçekleştirebilmesinde önemli unsurlardan biri de yüksek düzeyde bağlılık gösteren çalışanların varlığıdır. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar, içinde bulunduğu örgütün amaç ve değerlerini özümsemekte, örgüt için çok fazla çaba sarf etmekte ve örgütte kalmak için fazla istek duymaktadırlar. Örgütsel bağlılığı etkileyen, demografik ve fonksiyonel birçok etmen bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, çalışanların kurumlarına bağlılık derecesini etkileyen faktörleri belirleyebilmektir. Araştırma kapsamında, literatür incelemesi ile teorik bilgiler kısmen incelenmiştir. Uygulama kısmında, Karabük Üniversitesi'nde görev yapmakta olan akademik ve idari personelin kuruma olan bağlılık boyutları ölçülmüştür. Çalışmada yüz yüze anket aracılığıyla elde edilen veriler; sayı ve yüzde, Cronbach's Alpha, One Sample T testi, Independent Samples T testi ve One Way Anova testleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, akademik ve yönetici idari personelin duygusal bağlılık ve normatif bağlılık boyutlarında ileri düzeyde bağlılığa sahip olduğu, devam bağlılığı boyutu üzerinde ise önemli düzeyde bağlılık olduğunu göstermektedir. Memurların, akademik ve yönetici idari unvanlarında çalışan kişilere kıyasla tüm boyutlarda örgütsel bağlılığın daha az düzeyde olduğu görülmektedir. Akademik ve yönetici idari personelle ilgili örgütsel uygulamaların sürdürülmesi, özellikle memurlarla ilgili örgütsel bağlılığın artırılması amacıyla geniş kapsamlı bir çalışma yapılarak mevcut uygulamaların yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
One of the key elements in achieving the activities of the organization effectively is the presence of highly committed employees. These employees internalize the values and goals of the organization, do their best for it and are willing to stay in the organization. There are many demographic and functional factors affecting organizational commitment. The aim of the study is to determine the factors affecting the level of organizational commitment of employees. Therefore, literature was reviewed, and the study was conducted on the academic and administrative staff working in Karabuk University to assess their organizational commitment. The data were collected through face-to-face interviews and were analyzed using numbers, percentage, Cronbach's Alpha, one sample t-test, independent samples t-test and one-way ANOVA. Results show that academic and managerial administrative staff have a high level of commitment to emotional commitment and normative commitment dimensions; and there is a significant commitment to continuance commitment dimension. It is seen that the level of organizational commitment of civil servants in all dimensions is less than those working as academic and administrative staff. Therefore, it is necessary to maintain organizational practices related to academic and administrative staff, and it is also crucial to restructure and improve the existing practices to increase organizational commitment of the civil servants.