Türkiye'de sağlık hizmetlerinde piyasalaşma süreci sağlıkta dönüşüm programı kapsamında kamu özel ortaklığı modeli
The process of marketization in turkey's health services and private public foundation model in the context of transformation programme in health sector
- Tez No: 589121
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUTHAN GÜNAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık ve sağlık hizmetleri, 19.yüzyılın sonlarında ortaya çıkan sosyal devlet anlayışının 20. yüzyılının sonlarına doğru genişlemesiyle insanların sahibi olduğu sosyal bir hak haline gelmiştir. Sağlığın sosyal yönü devletin sağlık sektörü içinde çeşitli rollerde var olmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin kuruluş yıllarından itibaren uygulanan sağlık politikaları devlet anlayışları ekseninde ele alarak nasıl değişim gösterdiği ve devletin sağlık alanında nerede ve nasıl rol aldığı dönemsel olarak incelenmiştir. Türkiye'de Kamu özel ortaklığı ile uygulanan yap-işlet, yap-işlet-devret ve yap-kirala modelleri ile yapılan entegre şehir hastanelerine geçiş boyunca sağlık alanında meydana gelen birçok tahavvül teşhir edilmiştir. Kamu-Özel Ortaklığı (KÖO) yöntemi kamu ile özel sektörün sağlık alanındaki ortaklığına dair olarak Türk sağlık sektörü içerisinde de tatbik etmeye başlanılmıştır. Türkiye son yıllarda sağlık sektörü içerisinde geniş çaplı varyasyonlar yaparak KÖO'yu artırmaktadır. Bu doğrultuda çalışma Türkiye'nin sağlık sektörüne ilişkin politikalarında oluşan bu varyasyona odaklanmıştır. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda Kamu Özel Ortaklığı Modeli (KÖOM) ile sağlık tesislerinin yapılması, atıl sermayeler ile toplum yararına yeni yatırımlar oluşturulmasına, daha kısa zamanda sonuçlanan etkin ve kaliteli kamu hizmetleri sunumunun sağlamasına, kamunun bütçe sıkıntısından kaynaklı gerçekleştirilemeyen yatırımların oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health and health services have become a social right for the people with the expansion of social state understanding, which emerged at the end of the 19th century, towards the end of the 20th century. The social aspect of health requires the state to exist in various roles within the scope of the health sector. This study evaluated the health policies implemented since the founding years of Turkey in the axis of state understandings and periodically examined how they have changed and also where and how the state played a role in the field of health. Many transformations that occurred in the field of health during the shift to the city hospitals that have been made with build-operate, build-operate-transfer and build-lease models that have been implemented under the umbrella of Public-private partnership have been demonstrated. The Public-Private Partnership (PPP) method has started to be implemented in the Turkish health sector regarding the partnership between the public and private sectors in the field of health. Turkey has been increasing the PPP by making large-scale variations in the health sector in recent years. In this direction, the study focuses on those variations that occur in the policies regarding Turkey's health sector. In line with the results of the study, it is thought that the erection of health facilities with the Public-Private Partnership Model (PPPM) will contribute to the creation of new investments for the benefit of the society, the providing of effective and high quality public services within a shorter period of time and to the creation of investments that cannot be realized due to budgetary problems of the public with the utilization of idle capital.