Fizik öğretmen adaylarının elektrik konusundaki metaforları ve metaforik algıları
Physics teacher candidates' metaphors and metaphorical perceptions about electricity
  1. Tez No: 547565
  2. Yazar: HAVVA SİBEL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, fizik eğitiminde kullanılan metaforların teorik çerçevesi hakkında derinlemesine bilgi sunmayı amaçlayan nitel bir araştırmadır. Araştırmada, fizik eğitiminde kullanılan metaforların neler olduğuna ve işlevlerine, sınıflarına, eğitimsel yönüne, analoji ve modeller arasındaki farklara ve benzerliklere yer verilmiştir. Uygulama konusu olarak, elektrik konusu belirlenmiştir. Elektrik konusunda bulunan bazı metaforların, fizik öğretmenleri adaylarındaki algıları araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara'daki bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören, 3. sınıf n=10 gönüllü fizik öğretmen adayları oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarına, birinci aşamada, 14 sorudan oluşan, açık uçlu metafor testi sunulmuştur. Bu teste, görsel ögeler ve çizimler, kelime temsillerinden görsel ögelere geçişler oluşturan metaforlar bulunmaktadır. İkinci aşama mülakattan meydana gelmiştir. Bu aşamaya, birinci aşamadan en yüksek puan alan (n=4) fizik Öğretmen adayları gönüllü olarak davet edilmiştir. Verilerin analizleri neticesinde, metaforların, öğretmen adaylarında algıları incelenmiş, aynı zamanda metaforların fizik eğitiminde rolleri üzerinde yapılan araştırmaları ile oluşan farklar ve benzerlikler tartışılmıştır. Sonuç olarak, metaforların soyut kavramları somutlaştırmada başarılı öğrenme araçları olduğu ancak bazı durumlarda ise öğrenme güçlüğü olarak karşımıza çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research which profoundly gives information about the theoretical framework of metaphors in physics education. This research gives place to what the metaphors used in physics education are and their functions, classes, educational orientation and the differences and similarities between their analogy and models. Electricity has been determined as the subject matter. The effects of some metaphors found in electricity on physics teacher candidates has been researched. The sample of the research is composed of volunteer physics teacher candidates in the 3rd year (n = 10) who are studying at the Faculty of Education of the relevant state university during the 2016-2017 academic year. In the first step, an open ended metaphor test that consists 14 questions was given to these teacher candidates. In this metaphor test, there are visual items and drawings and in some parts there are visual item transitions from word representations. The second step consists of an interview. The physics teacher candidates (n=4) who get the highest scores in the first step were voluntarily invited to the second step. As a result of the analysis of the data, the effects of the metaphors on the perceptions of the teacher candidates were analyzed at the same time the differences and similarities arising from the researches on the roles of the metaphors in physics education were discussed. The analysis of the data showed that metaphors are successful learning tools in embodying the abstract concepts but in some cases they appear as learning disabilities.