Epoksi nanokompozit kaplamalara katılan silika ve grafen nanopartiküllerin kaplamanın mekanik özelliklerine etkileri
Effects of silica and graphene nanoparticles on mechanical properties of epoxy nanocomposite coatings
- Tez No: 547582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLİYE KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, nanopartiküllerin epoksi kaplamaların özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Epoksi reçineler kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır, ancak epoksi kaplamaların zayıf mekanik özelliklerinden dolayı endüstriyel uygulamalarda kullanımı sınırlıdır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, farklı miktarlarda silika (SiO2) ve grafen nanopartiküller (GNP), ayrı ayrı ve birlikte güçlendirici olarak epoksi matrise eklenmiştir. Epoksi kaplamaların mekanik, fiziksel ve termal özellikleri makro ve mikro analizlerle çok boyutlu olarak ele alınmıştır. Deneysel sonuçlar, grafen nanopartiküllerinepoksi matrise eklenmesinin, kaplamaların esnekliğinin ve darbe direncinin nanopartikül katılmamış epoksiye göre sırasıyla % 8,3 ve % 157,1 oranında arttığını göstermiştir. SiO2-GNP nanohibrid ilavesi, mikro sertliği % 53,8 oranında arttırmış, çizilme direncini gösteren penetrasyon derinliği değerini ise % 29,7 azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the investigation on the effect of nanoparticles on the properties of epoxy coatings. Epoxy resins are use as coating materials but the practical use of epoxy coatings in industries is limited due to their weak mechanical properties. Therefore, in this study, different amounts of silica (SiO2) and graphene nanoparticles (GNPs) were introduced separately and together into an epoxy matrix as reinforcements. Mechanical, physical and thermal properties of the epoxy coatings were handling as multidimensional by the macro and micro analyses. The experimental results showed that, the addition of GNPs into the epoxy matrix, the flexibility and impact resistance of the coatings increased by 8.3 and 157.1%, respectively, according to neat epoxy. The microhardness increased by 53.8% and penetration depth, which is indicating of the scratch resistance, decreased by 29.7%, with the addition of SiO2-GNPs nanohybrid.