Kadınlarda alt üriner sistem semptomları ve pelvik organ prolapsusu arasındaki ilişki
Relationship between lower urinary system symptoms and pelvic organ prolapsus in women
- Tez No: 830776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Alt üriner sistem semptomları (AÜSS), kadınların yaklaşık yarısını etkileyen yaygın bozukluklardır. Çoğunlukla tek bir semptomdan ziyade bir semptom kümesidir ve semptomların sıklığı ve şiddeti değişebilir. Pelvik taban anatomisi, statik ve dinamik yapısı ile karmaşık ilişkilere sahiptir. İntegral teorisine göre pelvik taban belli bir uyumla çalışan bütüncül bir anatomik sistemdir. Pelvik tabanın herhangi bir bileşenindeki bir hasar bu uyumu bozabilir. Bizim bu çalışmadaki amacımız AÜSS(stres inkontinans, ani işeme hissi, sık idrara çıkma, anormal boşaltım, noktüri, koital inkontinans) ile başvuran kadın hastalarda pelvik organ prolapsusu ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız retrospektif olarak yapıldı. Bu tez çalışmasıyla ilgili tüm süreçler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından, 27/04/2023 tarihinde, 10/III numaralı kararla onaylanmıştır. Çalışmamıza Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Ürojinekoloji Polikliniği'ne Aralık 2016 ile Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran 941 hasta dahil edildi. Geçirilmiş POP cerrahisi, geçirilmiş alt üriner sistem operasyonu, ürolojik ve jinekolojik malignensi öyküsü, gebeler ve paraplejili hastalar gruba dahil edilmedi. Stres inkontinans, ani işeme hissi, sık idrara çıkma, anormal boşaltım, noktüri, koital inkontinans şikayeti olan hastaların POP-Q kalsifikasyonuna göre Aa, Ba, C, D, Bp, gh, pb, tvl değerleri sayısal olarak değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler İstatistiksel Windows için Sosyal Bilimler Paketi (SPSS) 20.0 (SPSS) Inc, Chicago, Illinois, ABD) programı kullanıldı. Sürekli değişkenlerin normal dağılıp dağılmadıklarını belirlemek için analitik yöntemler (Kolmogorov-Simirnov / Shapiro-Wilk testi) kullanılarak araştırıldı. Normal dağılım gösteren veriler; ortalama ± standart sapma, normal dağılım göstermeyen veriler ise medyan(minimum-maksimum) olarak ifade edildi. Kategorik değişkenler frekans(n) ile gösterildi ve gruplar arasında farklılık olup olmadığı ki-kare testi ile incelenendi. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler Student t testi, dağılımı normal olmayan verilerin karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Lower urinary tract symptoms (LUTS) are common disorders that affect about half of women. It is often a cluster of symptoms rather than a single symptom, and the frequency and severity of symptoms can vary. Pelvic floor anatomy has complex relationships with its static and dynamic structure. According to the integral theory, the pelvic floor is a holistic anatomical system that works in a certain harmony. Damage to any component of the pelvic floor can disrupt this alignment. Our aim in this study was to evaluate the relationship between pelvic organ prolapse in female patients presenting with LUTS (stress incontinence, sudden urination, frequent urination, abnormal discharge, nocturia, coital incontinence). Materials and methods: Our study was done retrospectively. All processes related to this thesis study were approved by Muğla Sıtkı Koçman University Clinical Research Ethics Committee with the decision number 10/III on 27/04/2023. 941 patients who applied to Muğla Training and Research Hospital Urogynecology Polyclinic between December 2016 and December 2022 were included in our study. Previous POP surgery, previous lower urinary tract operation, history of urological and gynecological malignancies, pregnant women and patients with paraplegia were not included in the group. Aa, Ba, C, D, Bp, gh, pb, tvl values were evaluated numerically according to POP-Q calcification of patients with stress incontinence, sudden urination, frequent urination, abnormal discharge, nocturia, coital incontinence. The data obtained from the study was used Social Science Package for Statistical Windows (SPSS) 20.0 (SPSS) Inc, Chicago, Illinois, USA). It was investigated using analytical methods (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk test) to determine whether the continuous variables were normally distributed. ata showing normal distribution; mean ± standard deviation, and data that did not show normal distribution were expressed as median (minimum-maximum). Categorical variables were shown with frequency(n) and differences between groups were examined by chi-square test. Independent samples Student's t test was used to compare two independent groups, and Mann-Whitney U test was used to compare data with abnormal distribution.