Geleneksel Burdur evlerinin cephe kurgusunun analizi
Analysis of the facade design of traditional Burdur houses
  1. Tez No: 873264
  2. Yazar: ÖZGE UYGURALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Zengin bir kent dokusuna sahip olan Burdur, pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş 74 adet tescilli geleneksel konutu etkileşim geçiş alanı sınırları içerisinde barındırmaktadır. Bu evler, günümüzde orijinal işlevleri ile ya da farklı işlevler yüklenerek kullanılmakta ve kent kullanıcıları ile etkileşime devam etmektedir. Kent kullanıcılarının yapılar hakkında bilgi edinebileceği tek mimari öge bu yapıların cepheleridir. Sokağa ve bulundukları kentsel dokuya karakterini veren cepheler, yapım teknolojisiyle, malzemesiyle, doluluk-boşluklarıyla, mimari ögeleriyle (kapı, pencere, saçak, çıkma, süsleme…), ait oldukları dönemin tarihi, ekonomisi, sosyo-kültürel özellikleri hakkında kent kullanıcılarına bilgi aktarımı sağlayan tarihi birer belge niteliğindedir. Bu noktadan hareketle hazırlanan tez çalışmasında Burdur ili, Merkez ilçesi, Etkileşim Geçiş Alanı Sınırları içerisinde yer alan tescilli Geleneksel Burdur Evleri'nin Cephe Kurgusu analiz edilmiştir. Cephelerin fotoğraflanması ile toplanan verilerin sınıflandırma, değerlendirme ve envanter işlemlerinin yapılması sürecinde“tipolojik çözümleme yöntemi”uygulanmıştır. Geleneksel Burdur Evleri'nin cephe kurgularını belirleyebilmek için konut kat sayısı, giriş düzeni, cephe elemanları hakkında bilgi verilmiş ve fotoğraflarla örneklendirilmiştir. Ardından envanter numarasına göre 74 adet tescilli Geleneksel Burdur Evi'nin cephe kurgusu detaylı bir şekilde incelenmiş, bu bilgiler ışığında konutların cephe tipolojileri oluşturulmuş ve bir konut envanteri hazırlanmıştır. Oluşturulan bu bilimsel kaynak ile mimarlık biliminin yanı sıra Burdur Kenti Yapı Arşivi'ne de katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Burdur, which has a rich urban fabric, hosts 74 registered traditional houses, which have witnessed many historical events, within the boundaries of the interaction transition area. These houses are used today with their original functions or with different functions assigned to them, and they continue to interact with urban users. The only architectural element from which urban users can obtain information about the buildings are the facades of these buildings. Facades, which give character to the street and the urban fabric in which they are located, are historical documents that provide information to urban users about the history, economy, socio-cultural characteristics of the period in which they belong, with their construction technology, material, fullness-emptiness, architectural elements (doors, windows, eaves, protrusions, decorations...). In this thesis study prepared from this point, the Facade Design of the registered Traditional Burdur Houses located within the Interaction Transition Area Borders of Burdur province, Central district, has been analyzed. In the process of classification, evaluation and inventory of the data collected by photographing the facades, the“typological analysis method”has been applied. In order to determine the facade design of Traditional Burdur Houses, information about the number of floors, entrance layout, facade elements has been given and illustrated with photographs. Then, the facade design of 74 registered Traditional Burdur Houses has been examined in detail according to their inventory number, in the light of this information, the facade typologies of the houses have been created and a housing inventory has been prepared. With this scientific resource, it is aimed to contribute to the science of architecture as well as to the Burdur City Building Archive.