Gazetecilik pratikleri ve basın İş Hukuku
Newspaper practices and press Business Law
- Tez No: 547735
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Hukuk, Journalism, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte gazetecilik pratiğinde ve mesleğinde ortaya çıkan değişimin Basın İş Kanunu'nda kendine uygun bir karşılık bulup bulmadığı incelenmiştir. Medya sektöründe yaşanan dijitalleşme neticesinde bilginin hızlı, anında ve etkileşimli bir şekilde aktarılması sağlanmıştır. Dijital medya, haber üretim sürecinde gazetecilerin haber verme ve haber alma pratiklerini değiştirmiş, çalışma biçimlerini dönüştürmüştür. Fikir işçileri olan gazetecilerin çalışma koşullarını düzenleyen yasa 1952 yılında çıkarılmış ve 1961 yılından bu yana içerik bakımından önemli bir değişiklik yapılmamıştır. Gazetecilik gelişmekte olan ve özellikle teknolojik yeniliklerle ilerleme kaydeden bir meslektir. Buna bağlı olarak gazetecilik meslek pratikleri de zaman içerisinde değişime uğramıştır. Ancak, basın iş hukuku üzerinde yeterince inceleme ve araştırma yapılmadığı için yasal düzenlemelerin gazetecilerin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğu görülmektedir.Bu amaçla, Türkiye'deki gazetecilik pratiklerinin haber üretim sürecindeki değişimi ve bunun basın iş hukukuna yansıması, gazetecilik ve teknolojik dönüşüm, çalışma biçimleri, çalışma süreleri, iş güvencesi, ücretler ve sendikal örgütlenme gibi başlıklar altında ele alınmıştır. Basın İş Kanunu doktrinde yapılan tartışmalar ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin vermiş olduğu kararlar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether the novelties in journalism practice and profession due to the development of new communication technologies has found an appropriate response in the Press Labor Law. The digitalization in the media sector enabled the quick, instant and interactive information transfer possible. Within news production process, digital media has changed the news reporting practices of journalists and has transformed their way of working.The first law directly regulating the working conditions of journalists as opinion workers was issued in 1952 and no significant amendments to its content have been made since 1961. Journalism is a profession that is continuously developing and in progress through technological innovations. Accordingly, journalistic professional practices have also evolved over time. However, since there is not enough investigation and research on press labor law, legal regulations are far from responding to the needs of journalists. To this end, evolution of news production process of journalistic practices in Turkey and in its reflections on the press labor law are discussed under headlines such as journalism and technological transformation, working patterns, working hours, job security, wages and union organizing. Press Labor Law is discussed in the light of the doctrine discussions and the decisions of the 9th Civil Chamber of the Supreme Court.