From Islamic fundamentalism to Islamophobia: Western states' use of Islam and terrorism as a tool of manipulation
İslami fundamentalizmden İslamofobiye: Batılı devletlerin İslam ve terörizmi bir manipülasyon aracı olarak kullanması
- Tez No: 902239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İslamofobi, günümüzde hızla yaygınlaşan bir olgu haline gelmiş ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu tezde, temel sorun olarak islamofobinin dünya üzerinde toplumlar üzerinde artışı, medya ve söylemler açısından ele alınmaktadır. Bu bağlamda, İslami köktencilik ile İslamofobi arasındaki ilişki, terörizmin ve propagandanın devletler tarafından nasıl manipülasyon aracı olarak kullanıldığı ve söylem düzeyinde bu durumun etkileri incelenmektedir. Çalışma,“İslam ve terör örgütleri, Batı tarafından İslamofobiyi yaymak için bir araç olarak mı kullanılmaktadır?”,“Terörizm ve İslam, medya araçları üzerinden kasıtlı olarak mı manipüle edilmektedir?”,“Terör örgütlerinin dini referanslar kullanması, toplumlar üzerinde nasıl bir İslam algısı oluşturmaktadır?”gibi sorulara yanıt aramaktadır. Elde edilen bulgular, 11 Eylül saldırılarının Batı'daki İslam algısını değiştiren önemli bir dönüm noktası olduğunu ve bu olayın İslam ile terörizmin ilişkilendirilmesine neden olduğunu göstermektedir.“İslami köktencilik”ve“cihatçılık”gibi terimlerin siyaset ve medyada sıkça kullanılması, bu önyargının pekişmesine katkı sağlamaktadır. Terör örgütleri, karmaşık sosyo-politik koşullardan kaynaklanmalarına rağmen Batı'da İslamofobik bir tehdit olarak algılanmakta ve bu algı, politikacılar tarafından iç ve dış politikaları meşrulaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, bu iddiayı güçlü bir şekilde destekler. Sonuç olarak, toplumlar arasında barış ve anlayışı teşvik etmek için somut eylemler, önerilen yöntemlerle birlikte atılmalıdır. Bu tez, terörizmin karmaşık ve çok yönlü bir sorun olmasına rağmen, Batı medyası ve siyasi söylemdeki İslam ve Müslümanların tasvirlerinin İslamofobinin yayılmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamophobia has become a rapidly spreading phenomenon today and various studies have been conducted on this subject. In this thesis, the rise of Islamophobia as a fundamental problem in societies around the world is analyzed in terms of media and discourses. In this context, the relationship between Islamic fundamentalism and Islamophobia, how terrorism and propaganda are used as a means of manipulation by states, and the effects of this situation at the level of discourse are examined. The study seeks answers to questions such as 'Are Islam and terrorist organizations used by the West as a tool to spread Islamophobia?', 'Are terrorism and Islam deliberately manipulated through media tools?', 'What kind of perception of Islam does the use of religious references by terrorist organizations create in societies?'. The findings show that the 11 September attacks were an important turning point that changed the perception of Islam in the West and that this event led to the association of Islam with terrorism. The frequent use of terms such as 'Islamic fundamentalism' and 'jihadism' in politics and media contributes to the reinforcement of this prejudice. Terrorist organizations are perceived as an Islamophobic threat in the West, despite the fact that they stem from complex socio-political conditions, and this perception is used by politicians to legitimize domestic and foreign policies. The results obtained strongly support this claim. Consequently, concrete actions to promote peace and understanding between societies should be taken in conjunction with the proposed methods. This thesis reveals that although terrorism is a complex and multifaceted problem, the portrayals of Islam and Muslims in Western media and political discourse contribute significantly to the spread of Islamophobia.