Örgütsel sinizmin işten ayrılma niyetine etkisi ve cam imalat şirketinde uygulanması
The effect of organi̇zational cynicism on the intention to quit the job and its application in the glass manufacturing company
- Tez No: 547758
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz çalışma koşulları ve iş piyasalarında rekabet gücünün arttırılması, kurumlar açısından oldukça önemlidir ve bunun temel dayanağı olan insan kaynağının da önemi günden güne anlaşılmakta ve artmaktadır. Özellikle kurumsal şirketlerin stratejik varlıklarını sürdürebilmeleri için sermaye, kârlılık, teknoloji, piyasa koşulları gibi etkenler söz konusu olsa da iş gücü etkin değerlendirilmesi gereken en temel güçtür. Varlığını sürdürmek isteyen kurumların bireylerin davranış ve duygularını önemseyerek, buna uygun bir yönetim şekli sergilemeleri gerekmektedir. Ancak çalışanlar, bağlı oldukları kurumlardan her şeyden önce adil bir çalışma ortamı beklemektedir. Beklentisi karşılanmayan çalışanların, yaşadığı hayal kırıklığı, örgütlerine karşı olumsuz bir tutum geliştirmelerine neden olmakta bu da kurumların önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı örgütsel sinizmin işten ayrılma niyetine etkisini ortaya koymaktır. Bu amaca paralel olarak cam sektöründe imalat yapan bir şirkette, beyaz yakalı çalışanlara yönelik bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, örgütsel sinizmin kurumda çalışan beyaz yaka personelin işten ayrılma niyetleri üzerinde etkili olduğunu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's working conditions and markets, the growing strength of competition is very important for companies, and besides being the cornerstone of this situation, human resources are becoming more and more important each day.Especially for institutional companies to continue their strategic existence, they need capital, profits, technology, and sales conditions, in addition to these facts, human resources are the most important force that must be used.Companies that want to exist must emphasize the behavior and emotions of people and manage the company according to these facts.But above all, workers are waiting for a fair working atmosphere from the companies with which they are associated. The disappointment of workers who did not live up to their expectations, causes a negative attitude towards their companies, and this creates a big obstacle for companies.The purpose of this study is to identify the effect of organizational cynicism on the intention to quit work.In parallel with this aim, a research was carried out for white-collar employees in a company engaged in manufacturing in the glass sector. As a result of the research, it was concluded that organizational cynicism has an effect on the intentions of white collar staff working in the institution.