Okçularda gövde stabilizasyon eğitiminin nişan alma süresine ve atış puanına etkisi
Effect of core stabilization training on aiming time and shooting score in archers
  1. Tez No: 547774
  2. Yazar: YUNUS ERCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı okçularda gövde stabilizasyon eğitiminin nişan alma süresine ve atış puanına olan etkisini incelemektir. Katılımcılar okçular vakfı spor kulübünün lisanslı okçuları arasından randomize olarak antrenman (n:26) ve kontrol (n:24) gruplarına ayrıldı. Antrenman grubuna rutin programlarına ek olarak günde 45-60 dakika, haftada 3 gün, 6 hafta boyunca gövde stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Kontrol grubu ise kendi rutin programlarına devam ettiler. Katılımcılar antrenman öncesi ve sonrası değerlendirildi. Gövde kas dayanıklılığı; gövde ekstansiyon dayanıklılık (sorenson) testi, gövde fleksörleri dayanıklılık testi, sağ side plunk dayanıklılık testi ve sol side plunk dayanıklılık testleri ile değerlendirildi. Performans testleri olarak katılımcılar yayı maksimum gerginlikte tutmaları ve süre kronometre ile ölçülüp nişan alma süresi olarak kaydedildi. Atış puanı olarak sporcular 3 kez 30 ok atışı yaptı ve ortalaması alındı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the effect of core stabilization training on aiming time and shooting score in archers. Participants were randomly assigned to training (n: 26) and control (n: 24) groups among the licensed archers of the archers foundation sports club. In addition to the routine program, the training group was given 6 weeks and 3 days a week for 45-60 minutes core stabilization exercises were performed. The control group continued their routine programs. Participants were evaluated before and after training. Core muscle strength; The trunk extension endurance (sorenson) test, trunk flexors endurance test, right side plunk endurance test and left side plunk endurance tests were evaluated. As performance tests, the participants were recorded with the stopwatch at maximum tension and the time was measured with the stopwatch and the aiming time was recorded. As the shooting score, the athletes scored 30 arrows 3 times and were averaged.