Akrilik bonded hızlı üst çene genişletme apareyi uygulanan hastalarda beyaz nokta lezyonlarını önleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of white spot lesion prevention methods in patients treated with acrylic bonded rapid maxillary expander
  1. Tez No: 547832
  2. Yazar: YASEMİN NUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAĞCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızın amacı, tam kaplı akrilik bonded hızlı üst çene genişletme apareyinin simantasyonu öncesinde dişlere flor salınımı yapan 3 ajanın; jel, vernik ve örtücü uygulamasının beyaz nokta lezyonu oluşumu üzerine etkilerinin ve hangi ajanın bu lezyonların oluşumunun önlenmesinde daha etkili olduğunun in vivo olarak incelenmesidir. Çalışmaya dâhil edilen üst çene darlığına sahip 48 hastadan randomize olarak seçilen 12 bireye aparey simantasyonu öncesinde flor jel (Gelato APF), 12 bireye flor vernik (Multifluorid), 12 bireye flor örtücü (LED Proseal) uygulanmıştır ve topikal flor uygulanmayan 12 bireyden ise kontrol grubu oluşturulmuştur. Hastalardan aparey simantasyonu öncesi ve desimantasyonu sonrası kantitatif ışık etkili floresans (QLF) kayıtları alınmış ve altı parametre değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Flor jel grubunda, maksiller santral ve lateral kesiciler, sağ birinci ve sol ikinci premolar dişlerde demineralizasyon izlenmiştir. Flor vernik grubunda sağ santral ve sol lateral kesici dişlerde beyaz nokta lezyonu oluşumu tespit edilmiştir. Flor örtücü uygulanan grupta mineral kaybının görüldüğü dişler sağ ve sol santral kesiciler ve sol birinci premolar iken, kontrol grubunda kanin ve birinci premolar dişler dışındaki tüm dişlerde anlamlı demineralizasyon gözlemlenmiştir. Multifluorid vernik ve Proseal örtücünün, tam kaplı akrilik bonded hızlı üst çene genişletme apareyi ile tedavi edilen hastalarda beyaz nokta lezyonlarının oluşumunu önlemede anlamlı bir etkinlik gösterdiği, Gelato APF jelin ise etkin bir sonuç göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the effects of 3 fluoride releasing agents; gel, varnish, and sealant application before cementation of the full coverage acrylic bonded rapid maxillary expander on white spot lesion formation and to assess which one is more effective in preventing demineralization in vivo. For this purpose, 48 patients with transverse maxillary deficiency were included in this study and randomly divided into four groups. Fluoride gel (Gelato APF) was applied to 12 subjects, fluoride varnish (Multifluorid) was applied to 12 subjects, fluoride sealant (LED Proseal) was applied to 12 subjects and the control group comprised 12 patients that did not receive topical fluoride application. Quantitative light-induced fluorescence records were taken from patients before cementation and after decementation of the appliances and six parameters were evaluated. The data were analyzed statistically. In the fluoride gel group, upper central and lateral incisors, right first and left second premolars were shown to have demineralization. Right central and left lateral incisors showed white spot lesion formation in the fluoride varnish group. Right and left central incisors and left first premolar were the teeth that mineral loss was observed in the sealant group, while all of the teeth except canines and first premolars showed significant demineralization in the control group. Multifluorid varnish and Proseal sealant were significantly effective on preventing white spot lesion formation in patients treated with full coverage acrylic bonded rapid maxillary expander. Gelato APF gel was found ineffective in preventing demineralization.