Genç işsizliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The effect of youth unemployment on economic growth
  1. Tez No: 547854
  2. Yazar: BİLGİN ÇİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünyada ve Türkiye'de 15 yaşın üstündeki işgücünün ve özellikle de çalışmanın asıl konusu olan gençlerin işsizlikle karşılaşması, ülkelerin emek kapasitesinin atıl durumda kalması anlamına gelmektedir. İşsizlik önemli toplumsal, bireysel, ekonomik ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. İşsizlerin içinde genç olarak nitelendirilen 15-24 yaş arası kişilerin kendi içerisinde farklı eğitim, beceri ve psikolojik yapılarının olması sorunun çözümünü daha da zorlaştırmaktadır. Konu ile ilgili yapılmış çalışmalar genellikle işsizlik ve büyüme oranları arasında negatif bir ilişkinin var olduğunu göstermektedir. Bu sebeple ekonomik büyümeyi gerçekleştirmek her ülke için temel amaç olduğundan dolayı genç işsizliğinin incelenmesi önem arz etmektedir. Genç işsizliği ile mücadele politikalarının farklı ülkelerde ve Türkiye'de çeşitli biçimlerde uygulanması ve uygulanırken birinin ya da birkaçının aynı anda kullanılması durumlarının yaygındır. Genç işsizliğini azaltmak için ekonomik büyümenin sağlanmasının yanında aktif işgücü politikalarının bölgesel olarak doğru belirlenmesi ve uygulanması, eğitim alanında genel kültür ağırlıklı eğitim veren ortaöğretim kurumlarının mesleki ve teknik eğitim veren ortaöğretim kurumlarına dönüştürülmesi, bir başka deyişle lise mezunu olan herkesin bir mesleğe sahip olması önerilmiştir. Böylelikle ülkenin geleceği olan gençlerin işsizlik problemlerinin azaltılması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The workforce above the age of 15 in the world and Turkey, and in particular youth unemployment is the main subject of the study encounter comes the labor capacity of the country to be left idle. Unemployment leads to significant social, individual, economic and psychological problems. The fact that people aged between 15 and 24 who are considered as young in the unemployed have different education, skills and psychological structures makes the solution of the problem even more difficult. Studies on the subject generally show that there is a negative relationship between unemployment and growth rates. Therefore, it is important to examine youth unemployment because it is the main objective for every country to realize economic growth. Implementation in various ways in the fight against youth unemployment with policy in different countries and Turkey and while implementing these policies the use of one or more of them is common. In addition to achieving economic growth in order to reduce youth unemployment, it has been suggested that the determination and implementation of active labor force policies regionally, secondary education institutions providing general cultural education in the field of education to vocational and technical education secondary education institutions, in other words, high school graduates have a profession. Thus, it is foreseen that the unemployment problems of the youth of the country will be reduced.