Farklı bitirme işlemleri uygulanan CAD/CAM seramiklerin termal yaşlandırma sonrası renk stabilitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the color stability of CAD / CAM ceramics after different finishing procedures and thermal aging
  1. Tez No: 547903
  2. Yazar: FUNDA SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tek seansta dental restorasyonların tasarımı ve üretiminin sağlandığı CAD/CAM sistemleri günümüz diş hekimliğinde oldukça sık kullanılmaktadır. Tam kronlara estetik ve konservatif bir alternatif sunan laminate veneerler ile doğal dişin optik özelliklerini taklit etmek oldukça önemlidir. Uygulanan restorasyonların uzun yıllar ilk günkü rengini koruması ise hasta ve klinisyenler için son derece önem taşır. Bu çalışmanın amacı; CAD/CAM sistemlerinde rutin olarak kullanılan 3 farklı tam seramiğe uygulanan farklı yüzey işlemlerinin termal yaşlandırma sonrasında renk üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. 0.5 ± 0.05 mm kalınlıkta 14x12 mm ebatlarında A1 HT renginde 3 farklı seramik materyalden (LAVA Ultimate, IPS e.max CAD, VITA Suprinity) 216 örnek hazırlandı. Örneklerin renk ölçümü spektrofotometre cihazında, renk parametreleri (L*, a*, b*, ΔE) CIE Lab (Comission Internationale de L'Eclairage) renk sistemi kullanılarak, işlem öncesi, cila sonrası, siman sonrası ve suni yaşlandırma sonrası 4 aşamalı olarak yapıldı. Sonuçlar Varyans analizi ve Fisher LSD testi kullanılarak değerlendirildi. Rezin nano seramikler (LU) termal yaşlandırmadan sonra zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat (VS) ve lityum disilikat (EC) seramiklerden daha yüksek renk değişim değerleri göstermiştir. LU ve VS için manuel cila ve glaze benzer renk değişim değeri göstermiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
CAD / CAM systems, which are designed and manufactured in a single appointment, are used frequently in today's dentistry. It is important to imitate the optical properties of natural teeth with laminate veneers, which offers an aesthetic and conservative alternative to full crowns. The preservation of the final color of the restorations is important for patients and clinicians. The aim of this study is to compare the effects on color of different surface treatments applied to 3 different full ceramics after thermal aging. 216 samples were prepared from 3 different ceramic material (LAVA Ultimate-LU, IPS e.max CAD-EC, VITA Suprinity-VS) in A1 HT color with dimensions of 0.5 x 0.05 mm thickness and 14x12 mm in size. Color measurements of the samples were performed in spectrophotometer instrument using CIE Lab color system after 4 stages (initial color, post-polishing, post-cementation and after artificial aging. The results were evaluated by using variance analysis and Fisher LSD test. Resin nano ceramics (LU) showed higher color change values than zirconium-reinforced lithium silicate (VS) and lithium disilicate (EC) ceramics after thermal aging. For LU and VS, manual polish and glaze showed similar color change values (p>0.05).