Obezitenin oksidatif strese etkisinin thiol/disülfit dengesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of obesity on oxidative stress with thiol/disulphide balance
- Tez No: 547905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇİFCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Beden kitle indeksi arttıkça vücut yağ yüzdesi artar ve buna paralel olarak oksidatif stres artar. Bir biyokimyasal test olan thiol/disülfit dengesine bakılarak bu değişim tespit edilebilir. Bu durumu ortaya koyarak obeziteye bağlı oluşan oksidatif stresin önemini vurgulamayı amaçlamaktayız. Böylece obez kişileri oksidatif stresten koruyarak (antioksidan destek tedaviler vb.) obezitenin etkisini en aza indirme yönündeki çalışmaların önü açılabilir. Materyal ve Metod: Araştırmamızın çalışma grubu, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji (Obezite) polikliniklerine zayıflama amacıyla başvuran 18-55 yaş arası gönüllü obez veya fazla kilolu kadın hastalardan seçildi. Çalışma grubu ile benzer yaş aralığında olan, genel kontrol amacıyla hastanemize başvuran, sağlıklı ve normal kilolu kadınlardan oluşan bir kontrol grubu araştırmaya dâhil edildi. BKİ'ne göre; normal kilolu (18,5-24,9 kg/m²), fazla kilolu (25-29,9 kg/m²), evre 1 (hafif obez; 30-34,9 kg/m²), evre 2 (orta derece obez; 35-39,9 kg/m²), evre 3 (morbid obez; 40-49,9 kg/m²) olmak üzere toplam 225 kadından 45'er kişilik gruplar oluşturuldu. Tüm bireylerden bilgilendirilmiş onam formu alındı. Katılımcılar ek hastalığı olmayan premenopozal kadınlardı. Demografik veriler ve rutin tetkik bilgileri hastane sisteminden alındı. Alınan kan örnekleri thiol/disülfit dengesi ölçüm testleri ile çalışıldı. Biyolelektrik impedans analiziyle ölçülen beden kitle indeksi (BKİ) ve vücut yağ yüzdesi(VYY) ile bel çevresi (BÇ) ölçüm sonuçları kaydedildi. Bulgular: Normal kilolu, fazla kilolu, obez (hafif, orta derece, morbid) olarak derecelendirdiğimiz beş grubun arasında analizler yapıldı ve tüm gruplarda BKİ ile BÇ ve VYY arasındaki pozitif korelasyon ilişkisi anlamlıydı (sırasıyla r =0.936, p < 0.001; r =0.857, p < 0.001). Tüm gruplarda, BKİ arttıkça nativ thiol ve toplam thiol düzeyinin azaldığı görüldü. Normal kilolu ve fazla kilolu grubun nativ thiol ve toplam thiol düzeylerinin arasında göreceli olarak daha düşük bir fark varken; fazla kiloludan obezitenin herhangi bir aşamasına geçildiğinde bu değerlerde ciddi bir azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: As the body mass index (BMI) increases, the percentage of body fat increases and oxidative stress increases accordingly. This change can be determined by looking at the thiol/disulphide balance which is a biochemical test. We aim to emphasize the importance of oxidative stress due to obesity. Thus, by protecting obese individuals from oxidative stress (with antioxidant support treatments, etc.), studies to minimize the impact of obesity can be opened the front. Materials and Methods: The study group of our study was selected from 18-55-year-old female obese or overweight female patients who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Internal Medicine and Endocrinology (Obesity) polyclinics for slimming. A control group consisting of healthy and normal weighted women who were in the same age range and applied to our hospital for general control were included in the study. According to BMI; groups consisting of 45 women, normal weight (18,5-24,9 kg/m²), overweight (25-29,9 kg/m²), stage 1 (mild obese; 30-34,9 kg/m²), stage 2 (moderately obese; 35-39,9 kg/m²) and stage 3 (morbid obese; 40-49,9 kg/m²), were formed. Informed consent form was obtained from all individuals. Participants were premenopausal women with no additional disease. Demographic data and routine investigations were obtained from the hospital system. Blood samples were studied with thiol/disulphide balance measurement tests. Body mass index (BMI) and body fat percentage (BFP) as measured by bioelectric impedance analysis and waist circumference (WC) measurement results were recorded.