Yumurtacı tavuk rasyonlarına karanfil yağı ilavesinin performans, yumurta kalitesi, bazı kan parametreleri ve yumurta sarısı TBARS değerleri üzerine etkisi
Effect of clove oil supplementaton into diet of laying hens on performance, egg quality traits, some blood parameters and yolk TBARS values
- Tez No: 547926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yumurtacı tavuk rasyonlarına artan düzeylerde (50, 100 ve 150 ppm) karanfil yağı ilavesinin performans, yumurta kalitesi, bazı kan parametreleri ve yumurta sarısı TBARS (Tiyobarbitürik asit reaktif madde) değerleri üzerine etkisini belirlemek için yürütülen çalışmada, 96 adet 28 haftalık yaşta Lohman beyaz yumurtacı hibrit tavukları, ticari yumurtacı tavuk yemi (kontrol (K0)) ve bazal yeme sırasıyla 50ppm (K1), 100ppm (K2), 150ppm (K3) düzeyinde karanfil yağı ilavesi ile oluşturulan rasyonlarla ilk haftası alıştırma periodu olmak üzere toplam 13 hafta beslenmişlerdir. Deneme süresince yem ve su ad-libitum olarak verilmiş, kümes 17 gün\saat aydınlatılmıştır. Rasyona karanfil yağının artan seviyelerinin ilavesiyle canlı ağırlığın etkilenmediği görülmüştür. Yapılan polinomiyal analizde performans parametrelerinden yumurta verimi ve yemden yararlanma oranı hariç diğer parametrelerin (günlük yem tüketimi, yumurta ağırlığı, hasarlı yumurta oranı) değişmediği tespit edilmiştir. Rasyonda artan karanfil yağının seviyesine bağlı olarak yemden yararlanma oranının linear olarak iyileştiği, yumurta veriminin ise linear olarak arttığı belirlenmiştir. Yumurta kalite parametrelerinin (yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kırılma mukavemeti, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı, sarı rengi, sarı indeksi, ak indeksi ile Haugh birimi değerleri) muameleden etkilenmediği tespit edilmiştir. Kolesterol, albumin, alkalin fosfataz ve fosfor hariç diğer serum parametrelerinin (trigliserid, glukoz, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz ve kalsiyum) rasyona artan seviyelerde karanfil yağı ilavesinden etkilenmediği belirlenmiştir. 150 ppm karanfil yağının rasyona ilavesi TBARS değerini diğer gruplara göre daha fazla düşürmüştür. Sonuç olarak, yumurta raf ömrünü uzatma ve serum kolesterol miktarını düşürme amacıyla karanfil yağının yumurtacı tavuk rasyonlarında150 ppm seviyesinde kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effect of clove oil supplementaton at increasing levels into diet of laying hens on performance, egg quality traits, some blood parameters and yolk TBARS (Thiobarbituric Acid Reagent) values. For this purpose 96 Lohman white laying hens, 28 weeks of age, were divided into one control and tree treatment groups. Control group was fed with basal diet (K0) (nothing added) and treatment groups were fed with rations formed by addition of clove oil at 50 ppm (K1), 100 ppm (K2) and 150 ppm (K3), respectively. During the trial, feed and water were given as ad-libitum, and poultry house was illuminated for 17 hours / day. Experiment lasted for 13 weeks. It was observed that addition clove oil at increasing rates into ration did not affect the live weight. The data analyzed as polynomial showed that supplementation of clove oil into layer diet linearly improved feed conversion ratio, and increased the egg production. But the other parameters (daily feed consumption, egg weight, damaged egg ratio) were not affected by treatment. Egg quality traits such as shape index, albumen index, yolk index, shell strength, shell thickness, yolk color and Haugh unit were not influenced by the dietary clove oil supplementation. Except for triglyceride, cholesterol, albumin, alkaline phosphatase and phosphorus other serum parameters such as triglyceride, glucose, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase and calcium were not affected by the clove oil supplementation. TBARS values in K0, K1 and K2 were found higher than the K3 group fed with diet including 150 ppm clove oil.In conclusion, clove oil at 150 ppm level in diets of laying hens could be used due to extend the egg shelf life and to decline serum cholesterol content.