The Alfa-Oxidation of alfa-acetoxy and alfa-alkoxy enones using Manganese (III) acetate in combination with carboxylic acids
Alfa-alkoksi ve alfa-açiloksi enonların mangan (III) asetat-karboksilik asitlerin karışımıyla -alfa- oksidasyonları
- Tez No: 23324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SITKI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada a-alkoksi ve &-asetoksi enonlann mangan (111) asetat ile değişik karboksilik asitler kullanılarak, a'-oksidasyonlan için bir yöntem geliştirilmiştir. Sentezlenen bu yapılar biyolojik aktiviteye sahip maddelerin yapıtaşları olarak sunulmaktadır. 3,5,5 - trimetil - siklohekz-2-en-1-on, 3-metil-sililohekz- 2-en-1-on ve 2-hidroksil-3-metil-siklopent-2-en-l-on başlangıç maddesi olarak seçilmiştir, a'-oksidasyon reaksiyonları Mangan (III) asetat ile değişik karboksilik asitlerin (kloroasetik, izobutirik, siklopropan asetik asit ve benzoik asit) kombinasyonu kullanılarak yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Mangan (III) asetat, K-açiloksinonlar
Özet (Çeviri)
A new synthetic method was developed for the synthesis of «x'-acyloxy and a'-acetoxy enones from the corresponding a-alkoxy and R-acetoxy enones using Manganese (III) acetate in combination with various carboxylic acids. These products are valuable intermediates for the synthesis of various biologically active compounds. This process offers an attractive alternative to the other multistep oxidation procedures given in the literature. 3,5,5-trimethyl-cyclohex-2-en-1-one, 3-methyl-cyclohex-2- en-l-one and 2-hydroxyl-3-methyl-cyclopent-2-eri-l-one were used as starting materials and a -oxidation was carried out in the presence of Manganese (III) acetate and various carboxylic acids such as chloroacetlc acid, isobutyric acid, cyclopropan acetic acid and benzoic acid. Keywords : Manganese (III), acetate, a'-acyloxy enones