Türk Vergi Hukukunda zamanaşımı
Prescription in Turkish Taxation and Legislation
  1. Tez No: 547937
  2. Yazar: HAKAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Zamanaşımı, kanunda belirlenen sürenin geçmesi sonucunda bir hak kazanmak, bir yükümlülükten kurtulmak, bir hak veya yetkiyi kaybetmek olarak ifade edilmektedir. Diğer hukuk dallarında olduğu gibi vergi hukukunda da kamu yararı amacıyla düzenlenen zamanaşımı alacak-borç ilişkisini sona erdiren nedenlerden biridir. Devletin vergilendirme yetkisini belirli bir süre esas alınarak sınırlandıran zamanaşımı verginin temel öğelerindendir ve kanunla düzenlenmelidir. Bu çalışmada, zamanaşımı kurumuna, Türk Hukukundaki tarihi gelişimine yer verilmiş, vergi hukukunda ve diğer hukuk dallarındaki zamanaşımı ve benzeri müesseler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Vergi hukukunda zamanaşımı kurumunun farklı mevzuatlarda düzenlenmiş olması uygulamada sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmada, uygulamada yaşanan sorunlara değinilmiş, tarh zamanaşımı, tahsil zamanaşımı ve vergi cezalarında zamanaşımı ayrı ayrı incelenmiştir. Her bir zamanaşımı türü için özellik arz eden durumlar üzerinde durulmuş, tartışmalı konular üzerinde doktrinin, vergi idaresinin ve Danıştay'ın konuya bakışına ilişkin örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prescription is defined as entitling rights, getting rid of obligation and charge and losing privilege or authority and prerogative if a defined period of time is expired. Same as other law subsections, prescription created for public weal is one the reason of ending debit and credit relationship. Prescription that is created governmental taxtation authorization by being based on a defined time period is a fundamental element of taxation and legislation and it should be enacting. In this thesis, prescription organization and its historical development in Turkish law are mentioned. Comparison between prescription of taxation and legislation and other law subsection and similar cases are made. Since the prescription of taxation and legislation is regularized in different regulations cause problems in practice. The problems are mentioned in this thesis and levy prescription, encashment prescription and law prescription penalty are examined respectively. All kind of characteristics of each prescription are discoursed, examples of point of view of doctrine, tax administration and council of state are stated based on debatable topics.