Küpsat uyduları için yazılım temelli alıcı tasarımı ve gerçeklenmesi
Software based receiver design and realization for Cubesat
- Tez No: 547955
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde uzay çalışmalarına yoğun ilgi gösterilmektedir. Bu durum haberleşme sistemleri üzerinde yapılan çalışmaların da artmasına neden olmaktadır. Özellikle RF haberleşme alanında yakın uzayda bulunan küp uydular ile ucuz ve etkili haberleşme yapılabilmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında İTÜ tarafından tasarlanan ve geliştirilen BeEagleSat ve HAVELSAT küp uyduları ile haberleşme sağlayabilecek yazılım temelli sayısal alıcı tasarlanması hedeflenmiştir. GMSK modülasyonu ile veri iletişimi sağlayan bu küp uydulardan başarılı bir şekilde veri alabilmek için bir çok yazılım geliştirme ortamı ve donanımı arasından RTL-SDR2832U ve MATLAB'in kullanılması kararlaştırılmıştır. Yapılan senaryolarda elde edilen sonuçlara göre başarılı bir şekilde GMSK Modülasyonu tasarlanmıştır. Çalışmanın gerçek zamanlı uydu haberleşmelerinde kullanılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, there is great interest in space studies. This situation causes an increase in the work done on communication systems. Especially in the field of RF communication, it is possible to make cheap and effective communication with cube satellites in the near space. In this thesis, it was aimed to design a software based digital receiver that can communicate with BeEagleSat and HAVELSAT cube satellites designed and developed by ITU. In order to successfully receive data from these cube satellites that provide data communication with GMSK modulation, it has been decided to use RTL-SDR2832U and MATLAB among many software and hardware. GMSK Modulation has been successfully designed according to the results obtained in the scenario. It is evaluated that the work can be used in real-time satellite communications.