An experimental study on unit socket resistance of Gaziantep limestone for dry and fully saturated conditions
Gaziantep kireçtaşının kuru ve tamamen doygun durumlarda birim çevre sürtünmesi üzerine bir deneysel çalışma
- Tez No: 547976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KALPAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, Gaziantep kireçtaşının birim çevre sürtünmesi ile tek eksenli basınç dayanımı arasındaki ilişkinin deneysel olarak incelenmesidir. Gaziantep kireçtaşının tek eksenli basınç dayanımının ıslanma durumunda ciddi oranda düştüğü önceki çalışmalardan bilindiğinden, deneyler Gaziantep'te bir sahadan alınan numuneler üzerinde tamamen ıslak ve tamamen kuru durumlar için gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, Gaziantep kireçtaşında ıslanma durumunda hem birim çevre sürtünmesinin hem de tek eksenli basınç dayanımının ciddi şekilde düştüğü gözlemlenmiştir. Deney sonuçları literatürde bu iki parametreyi birbiriyle ilişkilendiren çeşitli metotlarla da karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar neticesinde incelenen doğrusal ilişkilerin hem kuru hem de ıslak durum için birim çevre sürtünmesini ciddi şekilde yüksek tahmin ettiği görülmüştür. Doğrusal olmayan metotlar ise kuru durumlar için makul tahminler sunarken genellikle ıslak durumlarda ölçülen değerlerden daha yüksek değerler tahmin etmişlerdir. Bu çalışma kapsamında Gaziantep kireçtaşının birim çevre sürtünmesi tahmininde kullanılmak üzere bir doğrusal korelasyon bir de doğrusal olmayan tahmin aralığı önerilmiştir. Yapılan bu çalışma neticesinde, literatürde önerilen metotların Gaziantep kireçtaşı için özellikle ıslanmaya maruz kalabilecek bölgelerde kullanılmasının gerçek durumdan çok daha yüksek çevre sürtünmeleri tahmin edilmesine yol açabileceği görülmüştür. Bu sebeple bu çalışma içerisinde bahsedilen bazı metotların alt limitlerinin kullanılması tasarım için daha güvenli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to investigate the correlation between the uniaxial compressive strength and unit socket resistance of Gaziantep limestone experimentally. Since the uniaxial compressive strength of Gaziantep limestone was known to decrease significantly upon saturation, the experiments were conducted in the laboratory for dry and fully saturated conditions on sample limestone blocks taken from a quarry site in Gaziantep. The results revealed that, both the unit socket resistance and uniaxial compressive strength of Gaziantep limestone was decreasing significantly due to saturation. The results were also compared with the methods given in the literature which correlate the unit socket resistance of rocks with their uniaxial compressive strength. These evaluations revealed that the linear correlations significantly overestimated the measured socket resistance values both for dry and fully saturated samples. On the other hand, the non-linear methods generally overestimated the unit socket resistance under fully saturated conditions but provided a reasonable estimation for dry samples. A linear correlation and upper bound and lower bound curves as a non-linear correlation range for estimating the unit socket resistance of Gaziantep limestone from its uniaxial compressive strength were also suggested within this study. It was concluded that care should be taken while using these suggested methods for estimation of the unit socket resistance of Gaziantep limestone especially for places prone to saturation. For such cases, using some of the lower bound solutions discussed in this study may be a safer option for design purposes.