Özel yetenekli öğrencilerin coğrafya eğitiminde SCAMPER tekniği ile STEAM uygulamaları
STEAM applications with SCAMPER technique in geography education of students with special abilities
- Tez No: 547980
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma Ankara Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezi'nde Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Programına devam eden 15 Özel (Üstün) Yetenekli tanısı konulmuş öğrenci ile 20 ders saati yüz yüze yürütülmüştür. Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Programı BİLSEM'lerde yetenek ve ilgilerin belirlendiği ve bir üst basamağa geçmeden tüm derslerin görüldüğü bir programdır. Bu çalışma Coğrafya dersinde 7 ve 8.sınıflara grup halinde uygulanmıştır. Tezde SCAMPER (Yönlendirilmiş Beyin Fırtınası) tekniği ile STEAM uygulamaları yapılması amaçlanmıştır. SCAMPER tekniği ve STEAM yaklaşımı çağımızın yeni ve etkili öğretim uygulamaları arasında olduğu değerlendirilerek, zihinsel performansları üst düzeyde olan özel yetenekli öğrencilerdeki uygulama sonuçları sorgulanmıştır. Nitel ve nicel veri toplama araçları kullanılarak uygulama öncesi, uygulama süreci ve uygulama sonrası ile ilgili bilgiler toplanmış ve anlamlandırılmıştır. Öğrencilere SCAMPER tekniği ile oluşturulmuş 7 farklı etkinlik uygulanmıştır. Coğrafya tutum ölçeği, Rubrik Değerlendirme formu, Görüşme formu ile öğrencilerin SCAMPER basamaklarını kavrama düzeylerinde üst basamağa çıkabilme, yeni fikir üretme ve yaratıcılıklarını kullanabilme becerilerinin analizi yapılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS (25) programı, nitel veriler için de içerik analizi ve Betimsel Analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; özel yetenekli öğrencilerin destek eğitim aldığı BİLSEM'lerde SCAMPER tekniği ile STEAM uygulamaları geliştirilmesinde olumlu sonuçlar ortaya konduğu, etkinliklerin eğlenceli geçtiği, öğrencilerin SCAMPER'in her basamağında üretken oldukları, son basamakta ise disiplinler arası bilgi ve becerilerini kullanmayı gerektiren, etkinlik yapmaları gereken STEAM uygulamasını başarı ile tamamladıkları görülmüştür. Coğrafya etkinliklerinde ilk kez uygulanan bir çalışma olması, Öğrencilerin uygulanan teknikle ilk defa karşılaşmaları ve sınıf düzeyleri dikkate alındığında elde edilen bulgulardan, uygulamaların yeterli düzeyde olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada daha çok özel yetenek kavramı kullanılacaktır. BİLSEM'lerde özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri, farklılaştırma ve zenginleştirme uygulamalarına yer verilmesi önemli bir amaç olduğundan; coğrafya derslerinde bu teknik ve uygulamanın yaygınlaştırılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 20 class hours in total, face to face with 15 students enrolled in Individual Ability Realization Programme in Ankara Yenimahalle Science and Arts Center. These students were diagnosed as having special abilities (highly able students). During the Individual Ability Realization Programme at BİLSEMs, ability and interests of students are diagnosed and students are enrolled in all major area courses. This study was applied in Geography course for the 7th and 8th graders in groups. The thesis aims for doing STEAM applications with SCAMPER (Structured Brainstorming) technique. Acknowledging the SCAMPER technique and STEAM approach within the innovative and efficient teaching applications, the results of their applications on students with special abilities, who have a higher cognitive performance, are questioned. Qualitative and quantitative data collection tools are used to collect and evaluate the information about the pre-implemetation, implementation process and post-implementation. 7 specific activities designed with SCAMPER technique are implemented on students. Through the comprehension levels of SCAMPER steps, student abilities of higher order thinking, original thinking, and creativity are analysed using geography attitude scale, rubric assessment form, and interview form. SPSS (25) programme is used for quantitative data analysis; content analysis and descriptive analysis are applied on qualitative data. The research results bring a positive conclusion for developing STEAM applications with SCAMPER technique at BILSEMs which provide supportive education for students with special abilities: Activities are fun, students are productive at each step of SCAMPER; at the final step, completing the STEAM application requiring the processing of their interdisciplinary knowledge and skills, and requiring hands-on activities. Findings of the research are valuable in terms of being the first sample application in Geography activities, that students were exposed to such a technique for the first time, and in terms of their grade level. In this study, the concept of special ability is mostly used. It is beneficial to disseminate this technique and this application in geography lessons, for students with special abilities to discover their abilities and skills at BILSEMs and applying differentiation and enrichment.