Son Halife Abdülmecid Efendi'nin Dolmabahçe Sarayı'ndaki hayatı-şehzadelik, veliahtlık ve halifelik yılları-
The hife of hast Caliph Abdulmejid Efendi- his princedom, crown Princedom and Caliphate Periods-
  1. Tez No: 548017
  2. Yazar: LALE UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Son Halife Abdülmecid Efendi'nin Hayatı-Şehzâdelik, Veliahtlık ve Halifelik Yılları- isimli tez çalışmamızda ana hedefimiz, Abdülmecid Efendi'nin hayatına Dolmabahçe Sarayı ve gündelik yaşam perspektifinden bakabilmektir. Bu yüzden Abdülmecid Efendi'nin gündelik yaşamı bütünlük içinde şehzâdeliğinden veliahtlığına, halife seçilmesinden saraydan ayrılışına takip edilmiştir. Halife Abdülmecid Efendi'nin sanatçı kimliği ve yaşantısı her dönem onun hayatında var olmuştur. Ressam, sergilere katılan, müzik ve hatla ilgilenen ve bu ortamda kendisine alan açan Abdülmecid Efendi renkli bir hânedan üyesidir. Abdülmecid Efendi, gelenekselin yanında Batı'ya uzanan yaşantının içinde yer almıştır. Tezde, Abdülmecid Efendi'nin Osmanlı aydını ile ilişkilerine bakılırken, onun şahsında saraydan topluma sirayet eden bu ilişki ağının ortaya çıkarılmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our main objective for the thesis study named The Life of Last Caliph Abdulmejid Efendi-His princedom, crown princedom and caliphate Periods- is to be able to look at the life of Abdulmejid Efendi from the perspective of Dolmabahçe Palace and daily life. Therefore, daily life of Abdulmejid Efendi was followed in its entirety from his prince years to crown prince, from his election as caliph to his leaving the palace. Artist identity and life of the Caliph Abdulmejid Efendi accompanies him at all periods of his life. Abdulmejid Efendi is a colorful member of dynasty as he is an artist, he attends exhibitions, interested in music, calligraphy and found a room for himself in this field. Abdulmejid Efendi lived a westward life in addition to a traditional one. The thesis studies the relationships of Abdulmejid Efendi with the Ottoman highbrows while trying to reveal this relationship network spreading from palace to the society in his personality.