Televizyon reklamlarının çocuklar üzerine etkisi: Yiyecek reklamları üzerine bir çalışma
The impact of television advertisements on children: A study on food advertisements
  1. Tez No: 548016
  2. Yazar: NİHAN AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, medyanın genelde toplumun ve en çok da çocukların üzerinde en etkili iletişim aracı olarak kabul edilen televizyon yayınlarının belirli zaman dilimlerinde tüketiciye ürün veya hizmet satabilmek amacı ile tanıtımların yapıldığı reklamların çocuklar üzerindeki etkisi incelenmektedir. İçinde bulunduğumuz hayat koşullarında çocukların giderek tüketim tarzları değişiklik göstermiş ve günümüz çocukları daha önceki kuşakların sahip olamadıkları imkânlara kavuşmuşlardır. Bir markanın sürdürebilirliği için hedef kitlenin markayı tanıması, sevmesi ve satın alması gerekmektedir. Ancak marka sayılarındaki artış bu süreci zorlaştırmaktadır. Çocuklar tarafından bilinen, sevilen ve satın alınan ürünlerin çoğu ailelerin de tercih ettikleri ürünler arasındadır. Çocukların reklamı yapılan ürünlere karşı olumlu davranışsal özellikler geliştirmeleri ve bunu yaşam boyu sürdürmeleri markalar için önemlidir. Markalar çocukların satın alma davranışını etkileyebilmek için onların bilinçaltını etkilemeye yönelik reklamlar da hazırlayabilmektedirler. Bu sebeple bu tür reklamlarla ilgili düzenlemeler yapılması konusu önem kazanmakta, reklamların çocuk tüketiciye zarar vermemesi için özdenetim kuruluşlarının oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Televizyonların daha çok insan hayatına karışması ile beraber izleyicilerin tüketim davranışları ve tercihleri de değişmiştir. Yaratıcılık, renkler, oyuncular, müzik vb. gibi değişik estetik bileşenlerin bir araya gelmesi ile reklamlar, tanıtım ve tüketimin en önemli argümanı haline gelmiştir. Araştırmanın temel sorunsalları ile ilgili alan yazanı taranması ve içeriğin zenginleştirilmesi kapsamında birçok kaynak incelenmiştir. Bu kaynaklardan hareketle oluşturulan sorgu formu ve araştırmanın konusu ile ilgili çeşitli kaynaklardan alınan anket taslakları incelenmiş ve bu araştırmanın veri toplama aracı oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında belirlenen örneklem, İstanbul Avrupa yakasındaki çocuk ve yetişkin nüfus dikkate alınarak seçilmiş olup, konuya odaklı bir şekilde yapılan saha çalışması ile veriler toplanmıştır. Araştırma televizyon reklamlarının çocuklar üzerine etkisini belirlemek amacıyla İstanbul ili Avrupa yakasında 200 ebeveyn ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilerek araştırmanın bulgular ve sonuç kısmında sunulmuştur. Bu araştırmanın sonucunda ebeveynlerin reklamlar karşısındaki tutumu, çocukların etkilendikleri reklam türleri, tutumları ve tepkilerine dair elde edilen veriler, bulgular ve sonuç kısmında verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of advertisements on children -that are advertised periodically through televisions which are perceived as the most effective tool on society and especially on children- promoting goods or services to customers with the intention of selling them. The consumer behaviours of children have gradually changed in the current conditions we are living in and today's children have the opportunities which the previous generations could not have. Sustainability of a brand depends upon the target audience identifying the brand, liking and purchasing the brand. However, the increase in the number of brands make this process more challenging. Most of the products identified, liked and purchased by children are also the products which their families prefer. It's important for the brands that children develop positive behavioral manners towards the advertised products and maintain such manners lifelong. Brands might produce advertisements aiming to affect children's subconscious to induce purchasing behavior. Therefore, making regulations on such advertisements has been gaining more importance and the need to establish supervising institutions for the advertisements to not harm child consumers. The increasing involvement of televisions in people's lives has also changed consumer behaviours and preferences. Advertising, combining with aesthetic elements such as creativity, colors, actors and music etc., has become the most important argument of promotion and consumption. A comprehensive literature review about the fundamental research questions of the study was conducted to enrich the content. Questionnaire forms created based on these sources and questionnaire samples about the research subject were examined and data collection tool of this study was formed. The sample group within the scope of the study was selected taking children and adult population on European side of Istanbul into consideration and data were collected with a field work performed with a focus on the subject. The study was conducted descriptively with 200 parents on European side of Istanbul province with the aim of determining the impact of television advertisements on children. The findings of the study are presented in the findings and conclusion sections after the data obtained were analyzed. The findings and data on the manners of the parents towards the advertisements, types of advertisements affecting children, their manners and reactions are all presented in the findings and conclusion section.