Öz-yetkinlik ve mesleki doyum arasında çocukluk çağı travmalarının aracı rolünün incelenmesi
The investigation role of childhood traumas in the between self-efficacy and job satisfaction
- Tez No: 548054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma ile Adana'nın dört merkez ilçesi olan Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam'da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda görev yapan psikolojik danışmanların öz-yetkinlik ve mesleki doyum düzeyi arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunda, Adana'nın Seyhan ilçesinden 173; Çukurova ilçesinden 92; Yüreğir ilçesinden 103; Sarıçam ilçesinden 26 olmak üzere toplam 394 psikolojik danışman bulunmaktadır. Araştırmaya katılan psikolojik danışmanlara, araştırma için gerekli olan bireysel verileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu'', mesleki doyum düzeyini ölçmek amacıyla”Mesleki Doyum Ölçeği'', çocukluk çağı travmaları ile ilgili verileri toplamak amacıyla“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'' ve öz yetkinlik düzeyi ile ilgili verileri elde etmek amacıyla”Okul Psikolojik Danışman Öz Yetkinlik Ölçeği'' uygulanmıştır. Elde edilen veriler R programlama dilinde lavaan paketi kullanılarak yapısal regresyonlar ve aracılık analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre; okul psikolojik danışmanların öz-yetkinlik düzeyi ile mesleki doyum düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak; okul psikolojik danışmanlarında öz-yetkinliğin kişisel-sosyal gelişim, liderlik-değerlendirme, mesleki-akademik gelişim, işbirliği, kültürel kabul alt boyutları ile mesleki doyumun niteliğe uygunluk ve gelişme fırsatı alt boyutları arasında çocukluk çağı travmaları alt boyutlarının aracı rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yani okul psikolojik danışmanlarının öz-yetkinlik ve mesleki doyum düzeyi arasındaki anlamlı ilişkide çocukluk çağı travmalarının aracılık rolü bulunmamaktadır. Ülkemizde psikolojik yardım hizmeti veren kişilere yönelik çocukluk çağı travmaları ile ilgili çalışmaların yetersiz kaldığı, dolayısıyla bu tür çalışmaların arttırılmasının yardım hizmetinin kalitesini arttıracağı düşünülmektedir. Ayrıca okul psikolojik danışmanları ile yaptığımız bu çalışmanın farklı meslek mensuplarıyla karşılaştırmalı olarak çalışılmasının alan-yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the mediating role of childhood traumas in the relationship between self-efficacy and job satisfaction level of school counselors working in institutes affiliated to National Education Ministry in four central districts of Adana province. The sample of the study was composed of 394 school counselors; 173 of whom were from Seyhan; 92 of whom were from Çukurova; 103 of whom were from Yüreğir; 26 of whom were from Sarıçam. To obtain the necessary personal data for the research“Personal Information Form”, to measure job satisfaction level“Job Satisfaction Scale”, to collect information about childhood traumas“Childhood Trauma Questionnaire”and to obtain information about self-efficacy level“Counseling Self-Efficacy Scale”was used. The data obtained were evaluated by using the lavaan package in R programming language by analyzing structural regressions and intermediation. According to the data obtained from the research; It was concluded that there was a significant positive relationship between the self-efficacy level and the level of professional satisfaction of the school psychological counselors. However, it was concluded that school psychological counsellors were not mediating role of Childhood Trauma sub-dimensions in terms of personal-social development, leadership-evaluation, professional-academic development, cooperation, cultural acceptance sub-dimensions of self-efficacy and eligibility, development opportunity sub-dimensions of professional satisfaction. In other words, there is no mediating role of childhood traumas in the significant relationship between self-efficacy and professional satisfaction level of school counselors. It is considered that studies related to childhood traumas are insufficient for the people who provide psychological assistance in our country, and thus increasing such studies will increase the quality of the aid service. In addition, it is thought that this study which we have done with the school counselors will contribute to the field of study comparatively with different professionals.