Birleşme ve devralmaların Rekabet Hukuku yönü
Competition Law aspect of mergers and acquisitions
- Tez No: 548064
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Rekabet hukukunun en önemli konularından biri birleşme ve devralmaların denetlenmeleridir. Bu tezin amacı Türk rekabet hukuku çerçevesinde birleşme ve devralmaların denetlenme süreçlerinin incelenmesidir. Türk rekabet hukukunda birleşme ve devralmaların kontrolünü sağlayan temel düzenlemeler 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme Ve Devralmalar Hakkında Tebliğ hükümleridir. Bu Kanun ve Tebliğ hükümleri ile hukuki geçerlik kazanması için Rekabet Kurulu'ndan izin alınması gereken birleşme ve devralma çeşitleri ile izne tâbi birleşme ve devralmalara izin verilme koşulları belirlenmiştir. Bu çerçevede bir birleşme ve devralma işlemi sonucunda ilgili pazarda bir hâkim durumun yaratılması veya mevcut hâkim durumun daha da güçlenmesi ve rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunun doğması halinde ilgili birleşme ve devralma rekabet hukuku bağlamında hukuka aykırılık teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important subjects of the competition law is controlling mergers and acquisitions. The purpose of this thesis is to analyze, within the framework of Turkish competition law, the processes for controlling mergers and acquisitions. The main regulations enabling the control of mergers and acquisitions within Turkish competition law are provisions of the Law No.4054 on the Protection of Competition and the Communiqué No.2010/4 concerning the Mergers and Acquisitions Calling for the Authorization of the Competition Board. Provisions of this Law and Communiqué establish the types of mergers and acquisitions that call for authorization of the Competition Board, as well as the conditions for authorizing the mergers and acquisitions subject to authorization, in order to gain legal validity. In this context, if a dominant position is created as a result of the merger and acquisition procedure or the present position is strengthened and if competition is substantially reduced, any such merger and acquisition shall be contrary to the competition law.