Termal turizmde rekreasyon faaliyetleri: Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları örneği
Recreationactivities inthermaltourism. Ankara Kızılcahamam hot springs example
  1. Tez No: 548068
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ATIL BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Termal turizm sağlık turizmin bir parçası olarak geçmişten günümüze kadar dayanmaktadır. İlk zamanlarda çoğu insanlar suyun şifa kaynağı olduğunu bildikleri için tedavi amacıyla kullanmışlardır. Hamamlarda termal şifalı doğal kaynaklardan yararlanılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe termale olan ilgi sayesinde turizm sektörü de gelişme göstermiştir. Termal tesislerde kür tedavi merkezleri, çamur banyoları, kaplıcalar, içmeler bulunmaktadır. İnsanların termal tesisleri sadece sağlık amaçlı değil; eğlence, dinlenme, iş stresini atmak için de tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Rekreasyon boş zamanın en iyi değerlendirilmesine aracılık eden faaliyetlerden oluşmaktadır. Termal tesislerde rekreasyon kavramına baktığımızda yapılan bazı aktivitelere örnek verebiliriz. Bunlar; çocuk parkları, oyun salonları, yürüme parkurları, jimnastik salonları, kongre ve toplantı merkezleri, alışveriş merkezleri boş zaman değerlendirmek için yapılan rekreatif faaliyetlerdir. Ayrıca boş zamanın güzel bir şekilde değerlendirilmesinde animasyon karşımıza çıkmaktadır. Animasyon bir çeşit eğlencedir ve insanların yaratıcı zekâlarını kullanmasında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Thermal tourism is as much a part of health tourism as ever. Since the early days, people have used water for treatment, knowing that water is the source of healing. İn the baths they have started to benefit from natural herbs. Day by day the interest in the thermal tourism sector has also improved. Thermal facilities include cure treatment centers, mud baths and spa pools. People's thermal facilities are not just for health; also mans prefer it for leisure, recreation, and work stress. Recreation consists of the best activities that mediate the evaluation of leisure time. We can give some examples of activities that we have looked at the concept of recreation in thermal facilities. These; Children's parks, game halls, walking trails, gymnasiums, congress and meeting centers and shopping centers as recreational activities to evaluate leisure time. Also, when the free time is evaluated in a good way, the animation is also confronted. Animation is a kind of fun and a guide for people to use their creative intelligence.