Rekabet avantajı açısından endüstri 4.0'ın, muhasebe ve maliyetleme uygulamalarına yansımalarının incelenmesi
Investigation of the reflections of industry 4.0 on accounting and costing applications in terms of competitive advantage
  1. Tez No: 548144
  2. Yazar: MEHMET ŞAH ÇİÇEKLİDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Endüstri devrimlerine bakıldığında; asıl çıkış noktası üretim ağırlıklı olsa da, üretimin ötesinde diğer iş alanlarında, işletme fonksiyonlarında ve özel yaşama değin bir etki meydana getirmiştir. Gerçekleşen her endüstri devrimi bazı iş alanlarının yok olmasına, bazı iş alanlarının değişmesine ve bazı yeni iş alanlarının doğmasına zemin hazırlamaktadır. Endüstri 4.0 ile beraber bu değişime uğrayacak alanlarından biri ise muhasebe ve maliyetleme uygulamaları olacağı öngörülmektedir. Stratejik maliyetleme uygulamaları önemli getiriler sağlamakta, ancak uygulama aşamasında bazı sorunlarla karşılaşılabilmekte veya maliyetlerin izlenmesi sonucunda elde edilen getiriler, maliyetlerin izlenmesinden dolayı katlanılan fedakarlıkları karşılamada yetersiz kalabilmektedir. Bu sorunların aşılmasında ve maliyetleme uygulamalarının daha etkin kullanılmasında Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanılmasının işletmelere birçok rekabetçi avantajlar sağlayacağı öngörülmektedir. Henüz emekleme döneminde olan Endüstri 4.0; daha şimdiden birçok değişimi ortaya koymakta ve birçok değişim potansiyelini iş hayatına sunmaktadır. Gün geçtikçe rekabetin derinleştiği, özellikle uluslararası rekabetin arttığı görülmekte ve bu durum işletmeler için sorun meydana getirmektedir. Bu sorunun çözümü için işletmelerin Endüstri 4.0 bileşenlerini, tedarik, üretim, pazarlama, özellikle muhasebe ve maliyetleme fonksiyonlarının yerine getirilmesi süreçlerinde uygulayarak ulusal ve uluslararası düzeyde sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilecekleri literatür incelemesi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan bu çalışma sonunda Endüstri 4.0 ve bileşenlerini muhasebe ve maliyetleme süreçlerine uygulayarak geliştiren işletmelerin rekabet avantajı sağlayacağı ve faaliyetlerini verimli bir şekilde devam ettirebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Looking at the industrial revolutions; Although the main starting point is production, it has had an impact beyond production in other areas of business, business functions and private life. Every industrial revolution that is taking place prepares the ground for the destruction of some business areas, the change of some business areas and the emergence of some new business areas. It is foreseen that one of the areas that will be subject to this change with Industry 4.0 will be accounting and costing applications. Strategic costing practices provide significant returns, but some problems may be encountered during the implementation phase or the returns obtained as a result of monitoring costs may be insufficient to meet the sacrifices incurred due to the monitoring of costs. It is envisaged that the use of Industry 4.0 technologies will provide many competitive advantages to enterprises in order to overcome these problems and to use costing applications more effectively. Industry 4.0 is still in its infancy; it is already revealing many changes and offers many change potentials to business life. It is seen that competition is deepening day by day and especially international competition is increasing and this creates problems for enterprises. In order to solve this problem, it has been tried to put forward with the literature review that enterprises can provide sustainable competitive advantage at national and international level by applying Industry 4.0 components in procurement, production, marketing, especially accounting and costing functions. As a result of this study, it has been concluded that the enterprises that develop Industry 4.0 and its components by applying them to accounting and costing processes will provide competitive advantage and can continue their activities efficiently.