Örgütlerde toksik liderlik ve örgütsel sinizm ilişkisi
Relationship between toxic leadership and organizational cynicism in organizations
  1. Tez No: 887677
  2. Yazar: BURAK BURDURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Karanlık liderlik tarzlarından biri olan Toksik Liderlik nasıl ve ne zaman, hangi şartlarda ortaya çıkacağı belli olmayan zehirli bir liderlik türüdür. Toksik liderliğin oluşturduğu belirsiz ve zehirli ortam takipçisi olan çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Toksik liderin çalışanlara karşı istismar edici bir denetim uygulaması, baskı kurarak otorite sağlaması, narsist bir tutum sergilemesi, kendini ön plana çıkarması ve öngörülmez tavır ve davranışlar sergilemesi çalışanların lidere ve örgüte karşı olumsuz tutum ve davranışlar sergilemesine neden olmaktadır. Toksik liderlik örgütte ve çalışanlarda tepki olarak birtakım olumsuz tutum ve davranışların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tepkilerden biri de çalışanların örgütün dürüst olmadığına inanması, örgüte yönelik olumsuz duygular beslemesi ve bu inanç ve duygudan kaynaklı örgüte yönelik aşağılayıcı tutum geliştirmesini ifade eden örgütsel sinizmdir. Örgütsel sinizm bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmayla örgütlerde çalışanların toksik liderlik algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda enerji dağıtım sektörüne yönelik hizmet faaliyeti yürüten bir anonim şirketin, Denizli, İzmir ve Manisa illerinde yer alan merkez ve şubelerinde çalışanların toksik liderlik algıları ile örgütsel sinizm arasındaki ilişki incelenerek elde edilen bulgular sonuç kısmında tartışılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışanların toksik liderlik algısı ve örgütsel sinizm düzeyleri düşük seviyede çıkmış olmakla beraber, toksik liderlik algısı örgütsel sinizmi pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Çalışanlarda oluşan örgütsel sinizmin %32'si toksik liderlik algısından kaynaklanmaktadır. Ayrıca toksik liderliğin alt boyutlarının örgütsel sinizmin alt boyutlarını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Toxic Leadership, one of the dark leadership styles, is a type of toxic leadership that is not clear how, when and under what conditions it will emerge. The uncertain and toxic environment created by toxic leadership has a negative effect on employees who are followers. The toxic leader has characteristics such as abusive supervision, authoritarian, narcissism, self-promotion and unpredictability. Toxic leadership causes some negative attitudes and behaviors to occur in the organization and employees. One of these reactions is organizational cynicism, which refers to employees believing that the organization is dishonest, having negative feelings towards the organization, and developing a derogatory attitude towards the organization due to this belief and feeling. Organizational cynicism emerges cognitively, affectively and behaviorally. This study aims to examine the relationship between employees' perception of toxic leadership and organizational cynicism in organizations. In this context, the relationship between the toxic leadership perceptions and organizational cynicism of employees working in the headquarters and branches of a joint-stock company operating in the energy distribution sector in Denizli, Izmir and Manisa provinces was examined and the findings were discussed in the conclusion section. According to the research findings, although employees' toxic leadership perception and organizational cynicism levels are low, toxic leadership perception affects organizational cynicism positively and significantly. 32% of the organizational cynicism in employees stems from the perception of toxic leadership. In addition, it was observed that the sub-dimensions of toxic leadership positively and significantly affect the sub-dimensions of organizational cynicism.