Amerika Birleşik Devletleri yükseköğretim sistemi üzerine bir araştırma
A study on US higher education system
  1. Tez No: 548165
  2. Yazar: ARİF OKAN GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir toplumun ileriye dönük olarak gelişip kalkınabilmesinde hiç şüphesiz eğitimin etkisi çok büyüktür. Yükseköğretimin kendi özünde barındırdığı düşünsel eylem ve etkileri toplumların içinde yaşadıkları yaşam alanlarını anlamlandırmanın yanında bir ülkenin sosyal, bilimsel, ekonomik, kültürel ve teknolojik açıdan gelişip kalkınabilmesinde stratejik önem taşıdığı tüm dünyada bilinmektedir. Bu araştırmada, ABD yükseköğretim sistemi ve ülkedeki genel eğitim kurumlarının işlevsel özellikleri sosyal, kültürel, ekonomik, demokrasi, akademik ve idari açıdan kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında ABD yükseköğretim yönetimi sistemi içerisinde yer alan yönetim kurullarının üniversiteler bünyesinde yetki ve faaliyet alanları belirtilmiştir. ABD'nin kendi özünde sahip olduğu federal devlet anlayışının, eyalet eğitim kurumlarında ve üniversitelerinde akademik ve idari anlamda özerk veya özgürlükçü bir yükseköğretim anlayışının varlığına olanak sağladığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, ABD üniversitelerinde varlığını sürdüren yönetim kültürü anlayışı, eğitim-öğretim alanında elde edilen kazanımların yönetim kültürüne düşünsel boyutta etkileri olarak görülmektedir. Tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, yükseköğretim ve üniversite kavramlarıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ABD eğitim sisteminin tarihsel aşamaları, günümüz eğitim organizasyonu ve yönetimi, kurumlarının işlevsel fonksiyonları ile eğitim felsefesinin amaçları ve hedefleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ABD yükseköğretim sistemi ağırlıklı olarak yönetimsel açıdan ele alınmış ve elde edilen bulgular doğrultusunda çok kampüslü eyalet üniversitelerinin yönetim kurullarının işlevsel özelikleri tanımlanmıştır. Sonuç kısmında ise, araştırma kapsamında tespit edilen bulgulara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the impact of education is enormous in the future development and development of a society. It is known all over the world that higher education has a strategic importance in the social, scientific, economic, cultural and technological developments and development of a country. In this research, the functional characteristics of the US higher education system and the general education institutions in the country have been examined extensively in terms of social, cultural, economic, democratic, academic and administrative aspects. In addition, within the scope of the study, the authority and activity areas of the board of education within the US higher education management system are indicated within the universities. The study found that the federal state understanding that the United States has in its essence, the availability of autonomous or liberal higher education in academic and administrative sense at state educational institutions and universities. This thesis consists of 3 chapters. In the first chapter, general information about higher education and university concepts have been given. In the second chapter, the historical stages of the US education system, the current educational organization and management, the functional functions of the institutions and the aims and objectives of the educational philosophy have been emphasized. In the third chapter, the US higher education system is mainly dealt with from the managerial point of view and the functional characteristics of the boards of the multi-campus state universities are defined in the direction of the findings obtained. In the conclusion section, findings and proposals having been determined within the scope of the research have been indicated.