Göçün kentleşme üzerindeki sosyo-ekonomik ve kültürel etkileri: Batman örneği
The economic and socio-cultural effects on urbanization of immigration: The case of Batman
- Tez No: 548168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KAYPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma, mekân üzerinde toplumsal değişim ve dönüşümün sürekliliğini sağlayan göç olgusunun Batman özelinde sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerini ince-lemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, küçük bir yerleşim birimi olan İluh (Batman) Köyü'nün yarım asır içerisinde büyükşehir olmaya aday bir kente dönüşüm hikâyesinde en büyük rol oynayan göçlerin sonuçları ve etkileri yapılan alan araştır-masıyla ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Saha araştırması sonucu elde edilen veriler, paket programı aracılığıyla geçerlilik ve güvenilirliği test edildikten sonra karşılaştır-malı tablolar ve hipotezlere dayalı analizler ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda göç ile ilgili elde edilen verilerin anlamlı olduğu, kentin sosyo-ekonomik, siyasal ve kültürel yapısının ve kente özgü kimliğin oluşumunda göçlerin belirleyici olduğu ve bu sonuçların Batman özelinde ortaya çıktığı öne sürü-lebilir. Nitekim bu konuda yapılan çalışmaların aksine bu araştırma sonucunda göçle-rin genel olarak kentleşme süreci üzerinde uyum vb. sosyal etkilerden çok ekonomik ve kültürel etkiler bıraktığı anlaşılmaktadır. Buradan hareketle sistematik bir durum haline gelen göçlerin, politik kaygılar-dan uzak şekilde merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle yerel göç politikası oluştu-rarak göçlerin hangi ölçüde engelleneceği veya destekleneceği belirlenmelidir. Özel-likle göç veren bölgelere kamu hizmetlerine erişim ve istihdam imkânlarının arttırılma-sı, yoksulluğun önlenmesi, kentin kültürel ve ekonomik imkânlarının arttırılması, çar-pık kentleşmenin önüne geçmek amacıyla imar planlarının ve kentsel dönüşüm alanla-rının yeniden düzenlenmesi, çevre kirliliği, aşırı trafik gibi kentsel sorunların en aza indirilmesi göçlerin olumsuz etkilerinin azaltılması konusunda yarar sağlayacaktır. Dış göçlerde göçün ilk muhatabı olan yerel yönetimlere geniş yetkiler sağlanarak göçün ilk şoklarının azaltılması konusunda daha etkin mücadele sağlanması açısından önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER Göç, Uluslararası Göç, Uyum, Kentleşme, Batman
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the social, cultural and economic effects of the immigration phenomenon which provides continuity of social change and transformation on the space, and as acase study in Batman. In the study, the re-sults of the immigration which played the greatest role in the story of conversion of a small settlement unit, Iluh (Batman) Village, to a candidate metropolis in half a cen-tury were sought to be revealed through the field research. The results of the field study were evaluated by means of comparative tables and hypothesis-based analyzes after validity and reliability were tested by means of packet program. As a result of the analyzes, it can be argued that the obtained data about the migration is meaningful, the immigration determines the social, cultural, economic and political structure of the city and the urban identity, and that these results have emerged in Batman. As a matter of fact, contrary to the studies made in this respect, this study shows that immigration generally affects the urbanization process econo-mically and culturalally rather than social effects such as integration. İn this regard, it should be determined to what extent immigration, which has become a systematic situation, will be prevented or supported by establishing a local immigration policy in cooperation with central and local governments far away from political concerns. İn emigrating places to increasethe Access to the public services and employment opportunities to prevent poverty, to increase to cultural and econo-mical opportunities of the town, to rearrange the developmental plans of the town in order to prevent the unplanned urbanization, to minimize the urban problems such as environmental pollution end excessive traffic will be benefical for reducing the unfa-vorable effects of migration. Giving the local goverments broader authority will enab-le them to deal with international migration more efficiently especially to minimize the initial shocks. KEY WORDS Migration, International Migration, Integration, Urbanization, Batman