Türkiye'de otomatik katılımın bireysel emeklilik sistemine etkisi üzerine bir araştırma: Ordu ili örneği
Research on impact on individual retirement system of the automatic system in Turkey contributions: The case of Ordu
  1. Tez No: 548186
  2. Yazar: UĞUR FURKAN AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz dünyası bireyin tüm hayatı boyunca daha iyi yaşam sürmesi için çeşitli önlemler almaktadır. Devletler özel sektörle birlikte bu konuda çeşitli adımlar atmakta ve yurttaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemeler yapmaktadır. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bireysel emeklilik sistemi de toplumdaki sosyal adaletsizlik ve yoksulluğun azaltılması ve toplumda sosyal refahın sağlanması amacını taşımaktadır. Bu bağlamda bireysel emeklilik sistemi bireylerin çalışma yaşamı boyunca yapacakları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilerek, emeklilik döneminde ek gelir elde etmelerini sağlayan, devlet katkısı ile desteklenen bir sistemdir. Bu araştırmanın amacı otomatik katılımın bireysel emeklilik sistemine olan etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla Ordu ilinde bir kamu bankasının müşterileri arasından seçilen 278 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPPS programına girilerek değerlendirilmiştir. Otomatik katılımın bireysel emeklilik sistemine pozitif yönde önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's world takes various measures to ensure that the individual lives better throughout his or her life. States take various steps in this regard together with the private sector and make arrangements to ensure the health and future of its citizens. Within the framework of the social state concept, the private pension system aims to reduce social injustice and poverty in society and to ensure social welfare in the society. In this context, individual pension is a system that is supported by state contribution, which enables the regular savings that individuals make during their working life by directing them to investment and gaining additional income during the retirement period. The aim of this study is to investigate the effects of automatic participation on individual pension system. For this purpose, a questionnaire was applied to 278 people selected among the customers of a public bank in Ordu. The survey results were evaluated by entering SPPS program. It was determined that automatic participation had positive effects on the individual pension system.