Tüketim toplumunda yeni sanat pratikleri
New art practices in the consumer society
  1. Tez No: 548271
  2. Yazar: MAHMUT ESAT SEVİLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üretim ve tüketim arasında, neden ve sonuç ilişkisine dayalı bir denge varlık gösterir. Bu denge ise, insanoğlunun doğumundan, ölümüne kadar süren bir eylemdir. İnsan varlığının sürekliliğinin bir nedeni olan bu eylem, toplumların da varlık nedenini oluşturabilmektedir. Asıl olan, toplumu oluşturan bireyin bu eylemi ne amaçla gerçekleştiriyor olduğudur. Kapitalizmin imajı haline dönüşen tüketim toplumu, yaşamını devam ettirebilmek için gerçekten ihtiyaç duyulan tüketim, statü ve prestij edinme gibi unsurlar için yapılan tüketim arasındaki ayrımı ortadan kaldırır ve genel bir farklılaşmaya yöneltmiştir. İşte bu noktada tüketim toplumu, özellikle emperyalizmin öğretileri doğrultusunda kültürü ve ekonomik kaynaklarını ele geçirmek amacı ile kendi biçimleriyle özendirici talepler üreterek, diğer ülkelerin toplumlarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirmişlerdir. İlk hazır nesne kullanımını eserlerinde kullanan Picasso ve Braque sonrasında, Duchamp' ın devam ettirmiş olduğu sanat hareketi ve tüketim kültürüne göstermiş olduğu tepki, günlük kullanılan tüketim nesnelerinin bir sanat nesnesi şeklinde tekrar kullanılması Schwitters' ında devam ettirerek, Warhol, Hamilton, Wesselmann, Rauschenberg ve Beuys gibi sanatçıların, tüketim toplumuna bir başkaldırı niteliğinde yapmış olduğu eserleriyle günümüze kadar gelmektedir. Bu konu günümüz çerçevesinde incelendiğinde gelişen teknolojinin etkisiyle tüketim nesnesinin bir sanat nesnesi olarak kullanımı ve bu hareketin sonucunda günümüz tüketim toplumunun değişimi ve sanat nesnesi arasındaki dialog ile yeni sanat pratikleri bu çalışma ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Indicates a balance between production and consumption, based on the cause and outcome of the relationship. This balance is an act that lasts from the birth of mankind to the death. This action, which is a reason for the continuity of human beings, can also constitute the reason for the existence of societies. What is true is that the individual who creates the society is doing this action for what purpose. Transformed into the image of capitalism, the consumer society eliminated the distinction between the consumption, status and prestige that is really needed to sustain life, and has directed to a general differentiation. At this point, the consumer society, especially in line with the teachings of imperialism in order to seize the culture and economic resources in order to conquer the demands of the other countries by generating incentives, according to their own wishes. After Picasso and Braque, who used the first ready-to-use object in his works, Duchamp's continued reaction to the art movement and consumption culture was repeated in the form of an art object of everyday consumption objects. By continuing its use in Schwitters, artists such as Warhol, Hamilton, Wesselmann, Rauschenberg and Beuys come to the present day with works that have made an uprising on the consumer society. The use of this object as an art object in the influence of the technology that is examined in today's framework and the result of this mowement is the consumer society and the art object and the new art practices study.