Bağımsız denetim açısından Türkiye finansal raporlama standartları ile büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardının karşılaştırılması ve bir araştırma
A comparison of financial reporting standard for large and medium-sized enterprises with Turkish financial reporting standards in terms of the independent audit and a research
  1. Tez No: 548279
  2. Yazar: AHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından yayımlanıp, 1 Ocak 2018 tarihinden sonra uygulamasına başlanılacak olan Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)'nın bağımsız denetim açısından Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ile karşılaştırılıp farklılıklarının belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Karşılaştırma için BOBİ FRS bölümleri temel alınmış olup, TFRS ile kısmen yada tamamen farklı olan noktalarına değinilmiştir. Çalışmada, BOBİ FRS'nin tam set TMS/TFRS'ye göre bağımsız denetimde kolaylık sağlayıp sağlamayacağına yönelik anket çalışması yer almaktadır. Bu amaçla KGK'nın internet sitesinde yer alan İstanbul ilindeki bağımsız denetim kuruluşlarına 28 soru yöneltilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden frekans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda BOBİ FRS uygulamasının tam set TMS/TFRS'ye göre bağımsız denetimde kolaylık sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public oversight, in terms of independent auditing, comparison and determination of the differences between Financial Reporting Standards for Large and Medium-Sized Enterprises(BOBI FRS) which published by Accountancy and Audit Standarts Association(KGK) and will begin to implemented after the date January 1, 2018 and Turkey Financial Reporting Standards(TFRS) is the objective of this study. For comparison BOBI FRS sections are based on and, its different points with TFRS are mentioned partially or completely. In this study, a survey is conducted to determine whether BOBI FRS will facilitate according to TMS/TFRS at independent audit. For this purpose, 28 questions were asked to independent auditing associations in Istanbul which are exist in KGK's website. Data were evaluated by using frequency analysis from descriptive statistical methods. As a result of the study, it was concluded that the implementation of BOBI FRS will provide ease according to the full set TMS/TFRS at independent audit.