Marka yönetimi ve tüketici bilinci üzerine bir araştırma
Le management d'marque et une recherche sur la des consommateurs conscience
  1. Tez No: 548303
  2. Yazar: NAZ GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUN AKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tüketici kişiliğini oluşturan faktör olan tüketici zihniyeti kavramı, farklı zihniyete sahip bireylerin aynı durumlarda farklı şekillerde davranmasının temel nedeni olmaktadır. Araştırmada 'Tüketici Zihniyeti' kavramının 'Marka Telafi Çeşidi' üzerinden tüketicinin 'Telafi Memnuniyeti', 'Olumsuz WOM' ve 'Yeniden Satın Alma Niyeti' davranışları ile ilişkisi araştırılmaktadır. Tüketici bilinci gelişen bilinç ve sabit bilinç olarak iki gruba ayrılmaktadır. Araştırmanın amacı ise iki zihniyet grubunda birine sahip olan bir tüketicinin satın aldığı ürünün hasarlı olması durumunda, markanın hasarlı ürünü telafi etmesi ile ilgili oluşturulan üç farklı senaryo altında sergilediği tüketici davranışları olan telafi memnuniyeti, olumsuz WOM ve yeniden satın alma niyeti ile ilişkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the 'Consumer Mindset' and Consumer Behavior in terms of 'Recovery Satisfaction', 'Negative WOM' and 'Repurchase Intention' have been researched through the different type of compensation stories of a brand under the concept of trust recovery attitude. Consumer mindset is the main reason of the consumer personality and consumer's differentiated behaviors. Since a consumer with a different mindset behaves differently under a same situations. The aim is investigating relationship of the mindset type of a fixed mindset and a growth mindset and these three consumer behaviors; recovery satisfaction, negative WOM and repurchase intention of a consumer who has a specific mindset after a different compensation type between three scenarios regarding to a new product failure.