Yenidoğan Yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin annelerinde algılanan sosyal destek ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between perceived social support and hopelessness level in mothers of infants hospitalized in the newborn intensive care unit
- Tez No: 548365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmada yenidoğan yoğun bakım ünitesinde(YDYB) yatan bebeklerin annelerinde algılanan sosyal destek ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri Şubat 2018 – Ekim 2018 tarihleri arasında Bitlis /Tatvan Devlet Hastanesi YDYB ünitesinde toplandı. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihlerde YDYB ünitesine başvuran 191 bebeğin annesi, örneklemi ise belirtilen evrenden araştırma kriterlerine uyan 127 anne oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Sosyodemoğrafik Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, pearson korelasyon, kruskall wallis, bağımsız gruplarda t testi, mann withney-u testleri kullanıldı. Bulgular: Yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin en yüksek düzeyde sosyal desteği aileden (24.37±4.60), orta düzeyde arkadaştan (13.94±8.10), en düşük özel insandan(flört, nişanlı, komşu, akraba, doktor) (13.40±7.93) algıladığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Perceived Social Support And Hopelessness Level in Mothers of İnfants Hospitalized in The Newborn Intensive Care Unit. Aim: The aim of this study was to determine the relationship between perceived social support and hopelessness level in mothers of infants hospitalized in the newborn intensive care unit (YDYB). Materials and Methods: This research was conducted in relational descriptive type. The study was conducted between February 2018 and October 2018 in Bitlis / Tatvan State Hospital YDYB unit. The sample of the study consisted of the mother of 191 babies who applied to the YDYB unit at the specified dates and the sample consisted of 127 mothers who met the research criteria. Sociodemographic Information Form, Beck Hopelessness Scale (BHS) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support were used to collect the data. In the evaluation of the data, number, percentage, average, pearson correlation, kruskall wallis, independent groups, t test, mann withney-u tests were used.